Wręgi

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RED
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Wręgi

Post autor: RED »

Wie ktoś jak gęsto były umiejscowione wręgi w żaglowcach z 16-17ego wieku?
Chcę okołkować poszycie, układ mniej więcej znam ale nie wiem ci ile cm?
Może ktoś budował np: Wodnika?
W stoczni:
Panna Wodna - Bojer
H.M.S. Beagle - Revell
W porcie:
Santa Maria - Heller
Mayflower - Heller
Orzeł - plastik Rosyjski
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wręgi

Post autor: stefan »

Kolego a tak po prawdzie to próbowałeś choć poszukać? choć by tu, na kodze...to jest Wodnik...a po prawej stronie jest "szukaj w forum"

Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wręgi

Post autor: mirek »

Bądź tak łaskaw i zajrzyj sobie do spisu relacji , masz tam aż 3 Wodniki i kilka innych modeli z tego okresu.
Troszkę wysiłku nikomu nie zaszkodziło.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
RED
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wręgi

Post autor: RED »

Panowie.
Fajnie, że dopowiadacie ale...

Chciałbym wyjaśnić - od miesiąca czytam wszystkie relacje z budowy (wodnika oglądam jakieś 2xdziennie), ale nigdzie nie dopatrzyłem się tych danych (chyba że jestem ślepy, może faktycznie gdzieś na kodze jest napisane). Wyliczyłem, że autor wodnika 1:50 kołkował co 2,5 cm ale nie wiem czy ze zdjęć dobrze obliczyłem i czy on wziął to z jakiegoś źródła czy tak sobie wymyślił.
Jestem początkującym modelarzem (buduję z drewna swój pierwszy model - wcześniej tylko plastyki), niedługo zamierzam umieścić relację z budowy, ale żeby się zupełnie nie zbłaźnić i aby model choć trochę przypominał naturalny - pewne rzeczy muszę posprawdzać i się nauczyć. Nie stać minie na fachowe wydawnictwo bo kupiłem model, a teraz kupuję narzędzia. W internecie szukam od dłuższego czasu ale na nic nie natrafiłem.

Więc.....jeśli ktoś nie chce odpowiadać albo nie wie to po prostu niech nie odpowiada, a nie wyciąga pochopne wnioski.

Jeśli ktoś może mi jeszcze powiedzieć jakich używano długości i szerokości desek na poszycie (wyczytałem że 7 metrowe)i pokład?
Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.
Pozdrawiam
W stoczni:
Panna Wodna - Bojer
H.M.S. Beagle - Revell
W porcie:
Santa Maria - Heller
Mayflower - Heller
Orzeł - plastik Rosyjski
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wręgi

Post autor: stefan »

Jeśli budujesz model to pewnie masz plany? no chyba że to jakieś SF...wtedy to...
Z tego co się orientuję to w planach powinny być narysowane różne przekroje, np. poprzeczny. Na tym że przekroju są narysowane takie kwadraciki przy stępce, to są własnie przekroje poprzeczne wręg, i z tego wynika jaki jest ich rozstaw.
Obrazek
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wręgi

Post autor: jerry_bee »

w okrętach wojennych podobno przyjmowano, że odstęp między wręgami równy był szerokości wręgi.
Stefan był szybszy - widać to w wielu relacjach, może nie wprost, ale wiele obrazków to pokazuje.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
RED
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wręgi

Post autor: RED »

Dziękuję za odpowiedz.
Problem co do planów polega na tym, ze buduję model z zestawu (Panna Wodna firmy Bojer), tam nie przewidziano kałkowania a ja chciałbym to zrobić. W planach są tylko wręgi które są w zestawie, a ja wiem że w oryginale było raczej więcej.
Ze zdjęć te odległości raczej ciężko wywnioskować zwłaszcza jak rysunek nie jest w skali, albo nie wiadomi w jakie jest skali bo jest niepełny (jestem inżynierem i wiem co to przekrój i "te kwadraciki") i nie chciałbym żeby model wyglądał jak choinka (za gęsto kołkowany).
W stoczni:
Panna Wodna - Bojer
H.M.S. Beagle - Revell
W porcie:
Santa Maria - Heller
Mayflower - Heller
Orzeł - plastik Rosyjski
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wręgi

Post autor: Emilius »

witaj
Wręgi umieszczane w zestawie wcale nie muszą odpowiadać rzeczywistemu ustawieniu i najczęściej nie odpowiadają. Wręgi w takich modelach robi się tam gdzie wygodnie projektującemu. Jak w wielu jednostkach nie posiadających planów musisz postępować zgodnie z zasadami w danej epoce z jak największym prawdopodobieństwem. Na tym polega rekonstrukcja. Trafiłeś z tym tematem właśnie w taki "białoplamowy" punkt . Kołkowanie jednostek tego okresu nie jest obficie udokumentowane i opiera się raczej na skromnych danych, natomiast inne są po prostu powielaniem nie zawsze poprawnych wzorów.
Wyszedłbym na twoim miejscu od wszystkich elementów pokrewnych w innych jednostkach tej epoki i przeanalizowałbym ten aspekt. Temat w zasadzie jest dziewiczy i Twoje dociekania mogłyby dać dużo nowego jeśli miałbyś ochotę to "obadać" :)
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
ODPOWIEDZ