Noktuz Prestona

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Noktuz Prestona

Post autor: wurcelstock »

Szukam dpowiedzi na pytanie:

Jak dokładnie wyglądał noktuz Prestona - inaczej rzecz ujmując: podstawa kompasu ?
Z moich materiałów wynika, że była to prostopadłościenna, wysoka skrzynka, kryjąca w sbie kompas sterowy i być może również urzadzenia służace do korekty dewiacji magnetycznej (nie wiem, czy na przełomie XVIII i XIX ww wiedziano już o rozbieżności biegunów Ziemi, ale to nie jest ważne)
Górna część urządzenia była zwieńczna taką jakby piramidką o ściętym wierzchłku i przynajmniej jednej ścianie ze szkła... Z ryciny, która udało mi się znaleźć nie wynika, czy ta "piramidka" była drewniana, czy mosiężna... A może całe urządzenie było z mosiądzu? Nie wynika też ile toto miało przeszkleń...

Takie ustrojstwo było zamontowane na okręcie, którego model zamierzam zbudować. Na razie nie otwieram relacji, bo jestem na etapie projektowania szkieletu okrętu na podstawie posiadanych planów. Zbieram równolegle wszelkie możliwe dane i informacje na temat - stąd moje pytanie o ten naktuz

Jeżeli ktoś móglby mi pomóc to bardzo proszę...

Tomek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Noktuz Prestona

Post autor: ataman »

Pewnie na niewiele Ci się to przyda.. ale u Wolframa jest taki rysunek:
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Noktuz Prestona

Post autor: wurcelstock »

Bardzo dziękuję za pomoc!

O tej właśnie rycinie mówiłem, ale pochodzi z innej książki... :)

Grzebałem, grzebałem i doszukałem się podobnych rozwiazań, ale znacznie młodszych... Wszystkie są zwieńczone mosiądzem, lub miedzią... Może prototyp też tak miał ?
P. Mirek napisał, iż z jego ustaleń wynika, że całość była drewniana ...
I co tu rbić? :unsure:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Noktuz Prestona

Post autor: wurcelstock »

Opłaca się czytać relacje na Kodze!
Niedawno pytałem o naktuz Prestona... I oto w relacji Pana Romka Pan Budrys zamieszcza - pisząc o gretingach - przepiękne zdjęcia naktuza, o który mi chodziło... Bo to naktuz zdaje się?

Stąd pytanie: Czy ma Pan może dokładniejsze fotki tego urządzenia?

Tomek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Noktuz Prestona

Post autor: Tomek Aleksinski »

wurcelstock napisał:
Opłaca się czytać relacje na Kodze!
Niedawno pytałem o naktuz Prestona... I oto w relacji Pana Romka Pan Budrys zamieszcza - pisząc o gretingach - przepiękne zdjęcia naktuza, o który mi chodziło... Bo to naktuz zdaje się?

Stąd pytanie: Czy ma Pan może dokładniejsze fotki tego urządzenia?

Tomek
Obrazek


To jest prawy kompas z USS Constitution.
Na ponizszym zdjeciu masz lewy kompas (binnacle) z tej samej jednostki. Chyba samo zdjecie wyjasnia wszystko - konstrukcja jest prosta - drewniana skrzynka na kompas w srodku - to wszystko.

http://img138.imageshack.us/img138/9913/050leftbinnaclepd3.jpg
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Noktuz Prestona

Post autor: Budrys »

wurcelstock napisał:
Opłaca się czytać relacje na Kodze!
Niedawno pytałem o naktuz Prestona... I oto w relacji Pana Romka Pan Budrys zamieszcza - pisząc o gretingach - przepiękne zdjęcia naktuza, o który mi chodziło... Bo to naktuz zdaje się?
Stąd pytanie: Czy ma Pan może dokładniejsze fotki tego urządzenia?
Tomek

Modelarstwo szkutnicze to to co buduje między nami koleżeńskie relacje, w których nie ma miejsca na "Panowanie" jednych w stosunku do drugich. Wszyscy powinniśmy czuć się kolegami. To w tym celu zainicjowałem "warszawskie spotkania kogowe"
Ad rem: jeśli znajdę jakieś, dokładniej pokazujące szczegóły, to oczywiście dam znać.
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Noktuz Prestona

Post autor: stefan »

Budrys napisał:
wurcelstock napisał:
Opłaca się czytać relacje na Kodze!
Niedawno pytałem o naktuz Prestona... I oto w relacji Pana Romka Pan Budrys zamieszcza - pisząc o gretingach - przepiękne zdjęcia naktuza, o który mi chodziło... Bo to naktuz zdaje się?
Stąd pytanie: Czy ma Pan może dokładniejsze fotki tego urządzenia?
Tomek

Modelarstwo szkutnicze to to co buduje między nami koleżeńskie relacje, w których nie ma miejsca na "Panowanie" jednych w stosunku do drugich. Wszyscy powinniśmy czuć się kolegami. To w tym celu zainicjowałem "warszawskie spotkania kogowe"
Ad rem: jeśli znajdę jakieś, dokładniej pokazujące szczegóły, to oczywiście dam znać.


jeśli znajdę jakieś, dokładniej pokazujące szczegóły, to oczywiście dam znać.


Ja nadal czekam na zdjęcia...wiadomej "podzielnicy..."
ODPOWIEDZ