Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: arthx »

Witam :)

Jak ze komprsorek jest przydatny w modelarni, coby czasami cos popsiukac i jako ze wszedlem w posiadanie agregatu od starej lodowki oraz turystycznej butli gazowej (za darmo - dzieki cioci :)
to zabralem sie za zlozenie tego do kupy

Niestety , nie mam zdjec agregatu i butli w stanie jakim je dostalem to opisze to tak, ze urzadzenia maja juz swoje lata, i byly oczywiscie brudne i nadszarpniete zabem rdzy.

po paru godzinach spedzonych z takimi narzedziami jak wiertarka z zamocowanym talerzem do krazkow papieru sciernego na rzep oraz dremelkiem z koncowka z tulejki z papieru sciernego:

Obrazek


po totalnm zapyleniu siebie i calej okolicy udalo mi sie doprowadzic obie rzeczy do stanu takiego:

Obrazek
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: arthx »

dzis odwiedzilem sklepik motoryzacyjny i za 5 zl z groszami zakupilem filtr paliwa do malucha oraz kawalek wezyka paliwowego.
obydwa te elementy posluza jako filtr powietrza na wejsciu do agregatu - zeby do srodka nie zaciagalo kurzu i innych zanieczyszczen :

Obrazek


a takce nabylem droga kupna kawalek sklejki o gr 15mm o wymiarach 30x50 cm - co bedzie stanowilo podstawe dla calego urzadzenia:

Obrazek


:)
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 465
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: antosiek »

Nie wiem jak zamierzasz to wszystko wykonać, ale ten filterek to za mało. Agregat pluje olejem a to niweczy cały trud malowania. Musi być odolejacz przed filtrem. Olej trzeba uzupełniać bo inaczej zatrzesz agregat.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: ryszardw »

Tak Ten filtr jest potrzebny bardziej na wyjsciu Olej daje paskudne efekty na malowanej powierzchni ale moze sytuację załatwi zbiornik wyrównawczy z tym że musisz jeszcze zamontowac wyłącznik ciśnieniowy który wyłączy agregat po osiągnięciu własciwego cisnienia Ja używam rosyjskiego aerografu i tam agregat pracuje bez przerwy a zamyka sie dopływ farby .Pozdrawiam R
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 465
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: antosiek »

Zbiornik wyrównawczy nie niweluje do końca plucia olejem. Długi wężyk do aerografu też trochę pomaga bo widać gdzie zbiera się olej. Ten olej ma małą lepkość i wciśnie się wszędzie.
Ćwiczyłem to parę lat temu i dopiero profesjonalny odolejacz załatwił sprawę. Dobrze, że pożyczony bo teraz kompresory bezolejowe kosztują taniej niż tamto.
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: arthx »

dzieki za wypowiedzi i uwagi
tak wiem ze trzeba walczyc z olejem - zaplanowalem w tym celu zastosowanie dwoch filtrow - jeden zaraz na wyjsciu z agregatu (jeszcze przed wylacznikiem cisnieniowym i butla, a drugi bedzie wraz z reduktorem.


reduktor z filtrem i manometrem juz mam ( reduktor+filtr Jet 1/4" FR-500A ) :

Obrazek
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: arthx »

sklejke pomalowalem:

Obrazek


kupilem tez koleczka meblowe fi 40 po 2.50 zl/szt i troche zelastwa w postaci srub itp:

Obrazek


powiercilem otwory, poskrecalem i... zamiast kompresorka wyszla mi deskorolka :) :

Obrazek
Obrazek

:)
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: arthx »

butle i agregat pomalowalem podkladem szarym Motip-a :

Obrazek

a nastepnie polakierowalem lakierem , rowniez firmy Motip :

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: arthx »

prace powolutku , ale posuwaja sie do przodu.

mam juz troche zlaczek, trojnikow, czwornikow , przewod pneumatyczny, mufy, tasme teflonowa do uszczelniania gwintow itp:
Obrazek



zaworek zwrotny - ktory bedzie pomiedzy butla i sprezarka, i ma on uniemozliwic cofanie sie powietrza sprezonego z butli do sprezarki
Obrazek



z rozwierconej na fi 8 zlaczki 1/4 cala zrobilem koncowke na rurke wyjsciowa ze sprezearki i przylutowalem ja:
Obrazek


oraz zamocowalem filterek od malucha na wejsciowa, ssaca rurke od sprezarki, zeby paprochy nie lecialy do srodka:
Obrazek


cdn :)
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

O:Agregat od lodowki --> kompresorek do aerografu

Post autor: JurekBin »

muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem ;)
Ładnie to wygląda!
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
ODPOWIEDZ