Fornir Dębowy

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Thorus
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Fornir Dębowy

Post autor: Thorus »

witam

mam pytanko, czy fornir dębowy moze sie nadawac na 2 warstwe w modelu drewnianym?

chodzi o to ze mam mozliwos nabycia owych arkuszy za dosc przystepna cene, dodam tylko ze lezaly kilka lat i sie suszyły:) i nie wiem czy jest sens czy strata pieniedzy:) grubość 0,8 mm

z gory thx za odpowiedzi

pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Fornir Dębowy

Post autor: ataman »

moim zdaniem nie za bardzo.. ma widoczne usłojenie, a przy tym w miejscach słoi jest "nierówny" trudny do zeszlifwania.. a poza tym raczej łupliwy..
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Fornir Dębowy

Post autor: RomekS »

Dąb jest trudny do cięcia i szlifowania.
Niemniej jest ładny po szlifie i olejowaniu.

Każdy inny jest łatwiejszy w obróbce,
a najbardziej mahoniowy (trochę łupliwy)
:)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Fornir Dębowy

Post autor: mirek »

Zastosowanie odpowiedniego forniru, jest w dużym stopniu uwarunkowane estetyką.
Romkowi podoba się dąb, mahoń (sapelli) i takie stosuje.
Lecz Romek zwrócił uwagę na trudności w obróbce dębu i to jest fakt.
Moim zdaniem powinno się stosować takie gatunki drewna ( forniru), na których jest brak wyraźnego rysunku słoi. A dąb ma bardzo wyraźny rysunek słoi, co go dyskryminuje, ale jak zaznaczyłem jest to rzecz gustu
Wielu moich kolegów stosuje brzozę, olchę i później je wyprawia ( bejcuje)
Ideałem w naszych warunkach jest stosowanie drzew owocowych (forniry i listwy), które są dość twarde, ale i też elastyczne
Pozdrawiam Mirek Rybus
Thorus
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fornir Dębowy

Post autor: Thorus »

aha, thx za odpowiedzi, i jeszcze teraz jedno pytanie, bo zaczalem szukanie fornirów i na allegro widze ze cos tam mozna dostac:)

oto link:

http://www.allegro.pl/search.php?string=fornir&search_type=1&exclude=&location_radio=1&selected_country=1&state=0&city=&price_from=&price_to=&category=0&order=t&st=gtext&listing_sel=2&listing_interval=7

i widze tam wiekszosc fornirów z drzew egzotycznych, moze ktos z was juz jakis z nich posiadal albo wie cos o ktoryms gatunku?

ZEBRANO
JATOBA
WENGE
Heban Macassar
LIMBA
TEAK
Klon Amerykański
czerwony wiaz amerykanski
Anegre
Sapeli
Jesion
ACAJOU
PADOUK
KOTO

takie obecnie mozna tam dostac, posiadal ktos jakie gatunki? mozna je do czegos wykorzystac?

niektóre sa jasne, z idealnymi malokontrastowymi słojami np KOTO, inne maja fajna czerwonawa barwe ACAJOU chyba jak sie nie myle

heban bardzo fajnie wyglada, moglby byc do jakis zdobien na pokladzie, ale cholernie drogi:)

czekam na opinie

pozdrawiam

p.s

tak przy okazji, zabieram sie za dzonke, jakie materiały polecacie? mysle ze sosna lub buk na poczatek chyba beda dobre?

pozdrawiam Wojtek Ratajczak
ODPOWIEDZ