Mata do cięcia...

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DTHCHC
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Mata do cięcia...

Post autor: DTHCHC »

Zastanawiałem się ostatnio nad zakupem maty do cięcia i nie wiem, czy opłaca się taką posiadać... Obecnie wszystko tnę na grubszym kartonie, który mam za darmo i jeden arkusz starcza mi na dosyć długo... Wcześniej, przy mniejszych modelach, używałem drewnianej deseczki do krojenia, która starczyła mi na około dwa modele... Moje pytania odnośnie maty są następujące:
Czy cięcia na macie zostawiają po sobie ślady?
Podobno maty po cięciach się "regenerują", czy to jest prawda?
No i ostatnie, czy naprawdę opłaca się wydać od 60zł w górę na taką matę, czy może dalej korzystać z podłoża kartonowego?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Mata do cięcia...

Post autor: maciejza »

odnoszę wrażenie że na macie ostrze się "wolniej" tępi niż na kartonie czy deseczce.
Używam maty "nie markowej" więc nie wiem jak to się ma w porównaniu do OLFY, ale zdecydowanie jestem z niej zadowolony, pomimo niewielkich pieniędzy jakie mnie kosztowała (kupowałem bodajże w rossmanie z jakims badziewnym nozykiem w zestawie).
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Mata do cięcia...

Post autor: mirek »

Pierwszą matę zakupiłem jakieś 10 lat temu i choć juz mocno styrana słuzy do dziś .
Obecnie nie wyobrażam sobie cięcia bez maty .Chociaż tnę właściwie fornir a poprzednio balsę (za dawnych czasów)
Tu całkowicie się zgadzam z Maćkiem , że nożyki tępia się wolniej a i nie łamia się.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Mata do cięcia...

Post autor: Tomasz_D »

Podzielam zdanie Mirka, maty używam już od dawna i w tej chwili nie wyobrażam sobie pracy bez niej; tnę na niej wszystko, karton, poliestyren, fornir i żaden karton - nawet ten najlepszy - nie zastąpi maty.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Mata do cięcia...

Post autor: RomekS »

Mata, papier ścierny i nożyk OLFA - to warto mieć.
Reszta narzędzi to dotatki.
Awatar użytkownika
DTHCHC
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Mata do cięcia...

Post autor: DTHCHC »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi... Zaczynam się powoli przekonywać do maty... Zobaczymy jak to będzie w praktyce :)

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ