Wodnik 1:50

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Wodnik 1:50

Post autor: JurekBin »

Od długiego czasu po głowie mi to chodziło :S. Zresztą pisałem też o tym. Przeleciałem mnóstwo planów modelarskich jakie mam i jakie ściągnąłem. Wszystko wydaje mi się za trudne, jednak pociąg do drewna i skład jaki czeka na budowane, zmusza mnie do podjęcia drastycznych kroków :angry:

Tak więc zapraszam do relacji z budowy Wodnika. Model od podstaw, na podstawie Planów Modelarskich. Skala1:50. Drewno :)

Relacja będzie długa i bardzo rozciągnięta w czasie, jako że Zenita też należy skończyć!

Zabrałem się za rysowanie i poprawianie kształtów wręg:

Obrazek

Druknąłem sobie wszystkie arkusze jak należy aby było na co patrzeć ;)
Obrazek


I dziś wyciąłem pierwszy element kilu, kawałek dziobnicy. Najpierw obciąłem kawałek klocka iroko na grubość 5mm i na wyrzynarce sobie ładnie dociąłem :

Obrazek

Jak widać na rysunku, mam jeszcze parę do wycięcia... to tyle na razie.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: RomekS »

Jurek !!!!
Super!!!! SPRAWA....
:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Obrazek
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: JurekBin »

Wczoraj już było późno i się nie dało piłować, jednak dziś z wielką radością po pracy uruchomiłem maszynerię :evil:

Dziobnicę pociąłem jeszcze bardziej i wyciąłem pozostałem elementy kilu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji...
Szkielet miałem robić ze sklejki 6 mm. Jednak wpadły mi w ręce płyty PCV grubości 5 mm.
Co byście wzieli na szkielet? czy listwy grubości 2 mm będę się trzymać wręg z PCV?
Czy lepiej robić tradycyjnie?

Jurek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: Zbyszek »

Jurek przecież to tylko kwestia dobrego kleju no i sztywności PCV. Ładnie ci to wychodzi jakie drewno urzyłeś do wykonania kilu.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: JurekBin »

cholera właśnie nie wiem co to jest za drewno :unsure:
Albo orzech albo iroko albo coś podobnego. Pocięte ze starych mebli. Ale nikt na razie nie może mi jednoznacznie odpowiedzieć co to jest. Dość twarde, ale dobrze się ściera... na bardzo drobny pył koloru takiej starej ciemnej cegły.

PCV... jest dość sztywne.... to są duże plansze ze starych plakatów :)
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
marsjano
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: marsjano »

Czesc
i przy cieciu podaje specyficzny dosyc przyjemny zapaszek;)
to prawdopodobnie walnut czyli orzech afrykanski (ja swoja AGATE robie wlasnie z takiego drewna)
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: vegelus »

Jurek myślę że możesz użyć PCV na szkielet :)
Myślę, że powinieneś zrobić proste kopytko i przetestować klejenie listewek do PCV gęstym Cianopankiem.

A tak poza tym to ładnie :)
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: JurekBin »

no i mam pierwszy problem i szukam pomocy doświadczonych w czytaniu planów okrętów historycznych.
Przeglądałem relacje Romka po raz kolejny i rzuciła mi się w oczy pewna nieścisłość z moim wyobrażeniem w głowie i zasiadłem do planów :angry: Właśnie projektuję stępkę i w miejscu rufowych pokładów nie jestem pewien jak powinna wyglądać. Od samej rufy ciągnie się pokład wąziutki... jasna sprawa, potem schodki i drzwi, i jesteśmy na pokładzie z mnóstwem gretingów i teraz idąc w kierunku dziobu właśnie się gubię.... tzn. pokład się kończy i co dalej, żadnych schodów?!
Do tego jeszcze jak patrzę na rzut od dziobu w kierunku rufy, to nie wiem czy tam jest ściana, czy słupy podtrzymujące pokład. Plany z PM pokazują to inaczej, a plany Rote Löwe jeszcze inaczej :S

Do tego na planach Rote Löwe na rzucie jest widoczna część masztu, czyli wygląda na to że tam jest prześwit... to gdzie w końcu jest ta ściana? dopiero na wysokości gdzie się kończy ten najwyższy pokład? Czyli kabestan musi byś widać patrząc od dziobu?

Nie wiem czy jasno się zapytałem... załączam zdjęcia:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: JurekBin »

marsjano napisał:
Czesc
i przy cieciu podaje specyficzny dosyc przyjemny zapaszek;)
to prawdopodobnie walnut czyli orzech afrykanski (ja swoja AGATE robie wlasnie z takiego drewna)


tak.. dziwnie pachnie... tak staro, jakby jakieś kadzidło albo coś takiego.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Wodnik 1:50

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
Jurku ja miałem zamiar robić WODNIKA (szkielet dawno zrobiony)i powiem w ten sposób nie czytasz dokładnie rysunku idąc po pokładzie napotykasz na barierkę od burty do burty w związku z tym brak schodów(są wcześniej w luku )Przy pokłazie dziobowym także brak schodów ale na ścianie są drewniane stopnie a barierka nie sięga od burty do burtyDruga kwestia to ściana czy słupy wg mnie to słupy bo brak drzwi.Analizując inne jednostki słupy są tylko dwa (na środku) a na bokach kawałki ścian z oknami
pozdrawiam sławek
ODPOWIEDZ