Fregata USS Constellation

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

Klika słów. Żaglowiec który buduje to fregata w włąściwie fregato-slup : ).
Zaczynając budowę budowałem to co kiedyś stało w muzeum w Baltimore. Ale jak to było ...
Napierw w 1812 wybudowali fregatę z kanciastą rufą. Potem jak zaczeła się sypać wybudowano slup
z zaokrągloną rufą z materiałów z fregaty ... i taką samą nazwą!. I ta nazwa spowodowała zamieszanie. Potem przy kolejnych remontach przybudowy starali się na siłę z slup zrobić fregatę.
Dopiero przy ostatnim remoncie historycy doszli do głosu ... i przywrocili pierwotny wygląd slupa.
Wieć ja zaczynałem budować .. to była oficjalne fregata .. a teraz jest slup ... i już innaczej wygląda niż mój pierwowzór. A pierwowzór wyglądał tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

Za bazę modelu posłużył zastaw Artesania Latina. Na początku trzymałem się tego co było w zestawie. Zauważyłem jednak że jest za dużo uproszczeń i nie jest to za dobry zestaw. Porady z zestawu poszły w kąt. Zestaw posłużył jako zródło surowca.
To mój pierwszy żaglowiec ... ale budowałem już kiedyś model redukcyjny. Przed budową zebrałem trochę wiedzy i myślałem że już wiem tyle że juz mogę rozpocząć budowę . I tu się myliłem. Na początku zrobiłem sporo błędów .. których już się nie da wyeliminować.
I tu wniosek ...w miarę jak buduję ten model dowiaduję się że jest to wiedza bezkresna .,,,,
A teraz klika zdjęć z pierwszych etapów budowy modelu.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

A to klika zdjęć kiedy model jest juz bardziej zaawansowany. Sztag grotmasztu był jeszcze roboczo naciągnięty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

A to gig i kotwica .. które teraz czekają w pudełku na chwilę kiedy będę mógł je zamocować
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Emilius »

Witaj Jack
I świetnie, że otwarłeś ten wątek. Jestem naprawdę pod wrażeniem zwłaszcza dokładności i czystości z jaką wykonujesz model. To naprawdę widać i muszę przyznać , że masz talent, a przynajmniej jak mówią "smykałkę":P .
Tak jak pisałem w moim wątku, mogę zrobić ci takie przedłużki do prac w olinowaniu albo takiego kształtu jaki potrzebujesz.
Lineczki sam kręciłeś czy były w zestawie?
Czekam na więcej zdjęc.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Emilius »

A wiesz, mnie też zwykle brakje tego czego akurat nie mam:P :P Swoją drogą patrząc na ostatnie foto coraz częściej zastanawiam się jakim gatunkiem drewna zastąpić ten fornir z którego zwykle są robione listwy poszycia. Może znajdę gdzieś jakiś fajny kawałek olchy na próbę, bo pokład wychodzi znakomity z desek olchowych.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

Nie widziałem jeszcze pokładu z olchy .. albo o tym nie wiedziałem. Może grusza ...robiłem z niej całe marsy. Naprawde ciekawy materiał. Nie malowałem ... nasączyłem olejem lnianym. Dzieki temu wygląda
ja taki przechodzony pokład.

Obrazek

Po zamontowaniu:
Obrazek
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

Kilka zdjęć zrobionych przed chwilą. Niestety z lampą.
Naturalne światło słoneczne do robienia zdjęć jest lepsze. Model wtedy ma głębie i brak niepotrzebnych
odblasków.

Zmiany to wanty na stengach.
Obrazek

Zbliżenia fokmasztu
Obrazek
Obrazek

Zbliżenia grotmasztu
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Emilius »

No i tu się z tobą nie zgodzę - :P nie możesz być taki skromny bo te gały tureckie i cały z resztą sztag dowodzą jedymie, że albo masz sakramencką cierpliwość albo urodziłeś się po to aby być szkutnikiem, i już .:P
A mnie coraz mocniej zbiera na Constitution.:cheer:
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Jack
Posty: 27
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Fregata USS Constellation

Post autor: Jack »

Dzieki .. sztag jest jednak bardziej fotogeniczny bez lampy .. ma łądniejszą matową głębię.
Jak będzie jakiś słoneczny dzionek to zrobię zdjęcia bez lampy

Constitution . fajna rzecze dobrze udokumentowana ..mnóstwo sprzętu na pokładzie. A jak
czegość zabraknie .. zawsze mozna sobie zorbić wycieczkę do Bostonu.
Szczerze mówią . jedna z wersji następnego modelu do Constitution. Taka mała
specjalizacjia w żaglowcach USS

Na mojej short liście jest też Eneavour, HMS Pandora oraz kilka innych
.... ale jeszcze wiele pracy czeka mnie przy Constellatio.
Conie zmienia faktu że jak coś mi wpadnie w ręcę to skrzętnie gromadzę
ODPOWIEDZ