Ingermanland, moje zmagania z drewnem ...

Opisy budowy jednostek żaglowych
flipper
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Ingermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: flipper »

Witam wszystkich serdecznie. Przede wszystkim chcę wyrazić głęboki podziw dla wszystkich użytkowników tego forum. Poniżej przedstawiam kilka fotek modelu, którego budową zajmuję się od jakiegoś czasu. Z góry przepraszam za ich jakość, niestety są robione kamerką. Z czasem mam zamiar przedstawić ich nieco więcej w porządnej cyfrowej jakości. Model ten to liniowiec Ingermanland . Buduję go wg planów Planów Modelarskich Pana Andrzeja Rosińskiego (Plany Modelarskie nr 3 z 1983 roku), w skali 1:50.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Infermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)

witam na naszych stronach i zachęcam do dalszej relacji.Może opiszesz z jakich materiałów jest zbudowany kadłub jak to robiłeś ?
pozdeawiam sławek
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Infermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: JurekBin »

flipper napisał:
... głęboki podziw dla wszystkich ....


Ja bym chciał wyrazić głęboki podziw dla tego co już do tej pory zrobiłeś :whistle:

Jakbyś mógł zedytować swój post aby można było choć troszkę powiększyć Twoje zdjęcia, bo mimo że nie są robione cyfrą to chyba jednak warto je dokładniej zanalizować B)

No i tak jak pisze Sławek, co i z czego ...

Pozdrawiam
Jurek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
PiotrB
Posty: 213
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Infermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: PiotrB »

Witaj flipper
Model pięknie się już teraz prezentuje. Mam ogromną prośbę aby fotki, które wstawiasz były deko większe. W mojej osobie masz wiernego kibica placu budowy tego modelu, gdyż sam również go budowałem 20 lat temu lecz chyba byłem za młody na żaglowce i nie starczyło sił.
Pozdrawiam
GG 2123319
Pozdrawiam - PiotrB
Aqarius
Posty: 47
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Infermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: Aqarius »

Witam Flipper!

Widze że będzie co podziwiać, piękny model. Tak, tak dołączam się do kolegów i prosze o więcej zdjęć. Na razie zdradź więcej szczegółów dotyczących sposobu budowy. A i jeszcze poszycie jest jedno czy dwu-warstwowe?

Aqa
flipper
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Infermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: flipper »

Witam. jeśli chodzi o fotki, to niestety nic lepszego w chwili obecnej zrobić się nie da. Jeśli je powiększe to stracą ostrość i się zamarzą. Po prostu jak najszybciej postaram się dorwać do cyfrówki i zrobić kilka porządnych fotek. Co do budowy modelu to wyjasniam, ze kadłub jest zrobiony z listewek bukowych. Nie jest to najlepsze drewno ale wykorzystałem to co miałem pod ręką. Przyznam szczerze, zę moja wiedza na temat odpowiedniego budulca byla wtedy znikoma. Szkielet kadłuba wykonany jest z wręg wyciętych z pilśni o grubości 5 mm, które z kolei przytwierdziłem do podłużnicy ze sklejki o grubości 10 mm. Potem już tradycyjnie listewka nad dziubek od czajnika, profilowanie nad parą i do kadłuba. Listewki przyklejałem za pomocą Superglue, co wydatnie przyspieszyło prace. Po zbudowaniu kadłuba zarówno na dziobie jak i rufie od wewnątrz wzmocniłem listewki Poxipolem, aby wskutek naprężeń nie odkleiły się. Po zrobieniu w ten sposob kadłuba, przystąpilem do pracy nad rufą. Aby zachować odpowiednie proporcje i właściwy kształt, najpierw wykonałem tekturowe szablony, które następnie okleilem listewkami. Powstałe w ten sposób gotowe elementy zamontowałem we właściwych miejscach. Dłubania przy okienkach nie bedę opisywał, bo mimo kilku podejść i tak nie wyszły mi tak jakbym tego chciał. Kil, stewa dziobowa i rufowa zostały zrobiene z trzech elementów. które dopasowałem i przykleiłem poxipolem. Model powyżej linii wodnej jest bejcowany i tak już zostanie. Ponizej linii wodnej najprawdopodobniej użyję koloru kości słoniowej (bardzo jasnej) albo białego. Obecnie przymierzam się do położenia pokładu głownego. Pozdrawiam.
flipper
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Infermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: flipper »

Tak jak obiecałem, dorwałem cyfrówkę i zrobiłem kilka nieco wyraźniejszych fotek. Nie wszystkie udały się tak jakbym chciał... Niestety zimne oko kamery wychwyciło wszystkie niedoróbki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Ingermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: oksal »

flipper napisał:
Niestety zimne oko kamery wychwyciło wszystkie niedoróbki.


Flipper co Ty opowiadsz masz super kadłub. Lepiej dobrałeś drewno niz ja. Tonacja kolorów jest ekstra.

Nie popełnij tego błędu co ja- nie maluj równej linii wodnej. Biel ciągnij do pierwszej listwy odbojnicy. Coraz większego nabieram przekonania że tak w tamtych czasach linia wodna przebiegała. Chociażby ze względu na trym okrętu na dziób lub rufę w celu regulacji ostrzenia lub odpadania od linii wiatru. A to na pewno nigdy nie będzie się pokrywać z konstrukcyjną linią wodną rozumiana tak jak dzisiaj. Zresztą na internecie można znaleźć wiele fotek modeli żaglowców klasy muzealnej, które tak są malowane....Ale decyzja należy do Ciebie. Ja nie jestem ekspertem więc mogę się mylić
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Ingermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: mirek »

Nażekać zawsze można , ale zasze mozna się pocieszyść !!
Następny model będzie lepiej wykonany ! Na tym zdobylem pewne doświadczenia, czegos sie nauvczylem itd.
A przy następnym modelu będzie to samo
Ja uważam , że model prezentuje sie doskonale i wszystko jest jak należy , choć w opinii ekspertów może jest cos nie tak
Model robisz dla własnej przyjemności i to jest najważniejsze
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Ingermanland, moje zmagania z drewnem ...

Post autor: JurekBin »

a na co Wy narzekacie?!
Piękne, piękne i piękne . Odjazd Total, jeśli ktoś rozumie co mam na myśli...

Piękne drewienka, piękne wykonanie. Mhmmhmh

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
ODPOWIEDZ