De Zeven Provincien-relacja z budowy

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

Witam wszystkich.
Zaczełem jakiś czas temu budowę żaglowca De Zeven Provincien wg. planow ModellWerft w skali 1:60. Częsci szkieletu wyrysowałem z lini teoretycznych i o dziwo wszystko pasuje :laugh: ;) . Części wyciąłem wyrzynarką ze starych paneli podłogowych(grubosc 6mm). Jeszcze zostały mi do zrobienia ostatnie częsci rufy, ale jeszcze ich nie rysowalem. Poszycie zamierzam robić z brzozy, z resztą cały model najprawdopodobniej będzie z brzozy i użyje bejcy. Rzeźby będę robił z jabłoni lub wiśni (które lepiej? )
De Zeven Provincien:

Obrazek

Bede dążył aby model właśnie tak wyglądał ^ ;) i zdaje sobie sprawę, że będzie to trudne :P, 'jest ryzyko jest przyjemność' :P ;)
A tak wygląda szkielet:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie jest on jeszcze skończony, grodzie nie są sklejone i wyrownane. Musze jeszcze wyciąć w nich rowki na wzdłużniki no i jeszcze szlifowanie.. i tu mam pytanie, czym szlifujecie szkielety swoich okrętów ? ręcznie papierem sciernym czy może jakimiś wiertarkami z końcówkami do szlifowania? Prześledze jeszcze raz relacje z budowy K&M, tam pewnie jest troche na ten temat.
A niżej zdjęcia mojej wyżynarki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przepraszam za jakość ale robiłem je w piwnicy kamerką internetową :whistle:
Jest to wyzynarka Kinzo 25C297 (800W), szukałem innych, troche droższych ale były one dużo słabsze od tej, a sprzedawca polecił mi właśnie tą, tańszą a podobno lepszą od tych droższych. Zamontowałem ją, dla wygody, od dołu blatu i bez problemów udało mi się wyciąć wręgi z twardego materiału.
Prace będą pewnie postępować powoli (szkoła) ale nie chce się nigdzie śpieszyć, chce robić wszystko dokładnie, jeżeli będzie trzeba to pare razy ;), nie chce w niczym iść na skróty ;). Licze także na Waszą pomoc w niejasnych sprawach i podpowiedzi, które będą na pewno pomocne :).
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

Korzystając iż mam troche wiecej wolnego czasu (dzieki maturzystom :P i malym chorobowym :S ) zrobiłem miejsce na wzdlużnice i wstawiłem je tymczasowo. W weekend planuje zrobić ostatnie częście szkieletu (na rufie) i wtedy każdą wręgę będe osobno wklejał. Szczerze powiem ze czerpie wiele informacji z kursu K&M, skarbnica wiedzy :) Ale zdecydowałem się na samodzielny projekt (może źle, moze dobrze;) ). Pare fotek:
Obrazek
Obrazek
Wregi nie są jeszcze idealnie doszlifowane ale zostawiłem troszeczke miejsca na szlifowanie w niektórych miejscach, tak na wszelki wypadek.
Powoli do przodu ale dla mnie najważniejsza jest przyjemność z pracy nad statkiem :)
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

Witam wszystkich. Widzę że straszny przestój na forum ;) ale nie dziwie się, bo pogoda jest sliczna (chociaż u mnie już sie psuje:dry: ). Ja jednak postanowiłem dzisiaj troche podłubać, bo przeważnie tylko w weekendy mam na to czas :side: . Wkleiłem już wręgi. Poszło mi to bardzo szybko (od wczoraj wieczora) gdyż używałem pistoletu na klej. Klej ten bardzo szybko schnie i dobrze trzyma. Po wklejeniu wszystkich wręg poprawiłem jeszcze każde klejenie warstwą wikolu ;) .
Pare zdjęć bez i z stocznią (nie jest piękna ale zdaje egzamin :whistle: )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Muszę się wytłumaczyć, otóz burty (od wewnątrz) nie są dokładnie powycinane, poniewż zamierzam je odciąć po wykonaniu poszycia, bo burty De Zeven Provincien są wysokie i stosunkowo cienki (przynajmniej na planach). Wnętrza burt poszyje listwkami o grubości 4 mm i powinno byc git :laugh: . Tylko nie wiem czy po skończeniu poszycia trzeba wzmocnić burty kładąc od wewnątrz warstwę kleju na ścianke z listewek, czy nie trzeba tego robić ?
Następnym krokiem będzie chyba przygotowanie miejsc na maszty, a później szlifowanie... boje się żeby gdzieś nie przesadzić ;) ale zobaczymy :P
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

Zrobiłem jeszcze stojak, który mam nadzieję, pomoże w szkifowaniu;)
Obrazek
pzdr
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: RomekS »

Łukasz_Oleś napisał:
Szczerze powiem ze czerpie wiele informacji z kursu K&M, skarbnica wiedzy :) Ale zdecydowałem się na samodzielny projekt (może źle, moze dobrze;) ).
Powoli do przodu ale dla mnie najważniejsza jest przyjemność z pracy nad statkiem :)
Pozdrawiam
Łukasz Oleś


No i wlasnie o to chodzi,
Lukasz,
nabedziesz doswiadczenia,
podziel sie wnioskami jakie Ci sie nasuna,

Kazda metoda wnosi cos nowego
i szczerze mowiac jestem ciekawy postepow w pracach.
Material wydaje sie dziwny ale...
moze wlasnie okazac sie przelomem...
Slawek pchaj do przodu projekt i opisuj co sprawia problem.
Nie zawsze model "musi miec" wregi ze sklejki....
:) :) :)

jest jeszcze karton, zywica jakies metale i inne materialy.

a najwazniejsza jest wlasna inwencja, ktora moze cos wniesc....

i napewno Ci sie uda...
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

Mi w panelach bardzo się podoba to, że sie nie odginają, gdyż są bardzo twarde. Jest też tego wada-cięcie jest trudne, ale da sie :) Ale nie trzeba się matwić o to, że np kil sie skrzywi, prędzej się złamie niż skrzywi ;), Tylko się zastanawiam jakiego kleju użyć do przyklejenia listew poszycia, może jakieś sugestie? Dotychczas pracowałem głównie tylko z wikolem i budaprenem, tym drugim dobrze mi się kleiło... tylko ten smród ale można się przyzwyczaić ;)
i napewno Ci sie uda...

Dzieki, że we mnie wierzysz :)
Chciałbym mieć wiecej czasu do pracy przy modelu, im więcej mam zrobione tym bardziej mnie wciaga :D Ale niestety nauka musi wygrac z modelem, chociaż wcale mi sie to nie podoba :dry:
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: RomekS »

Jezeli cos jest TWARDE
to to drugie musi byc troche "MIETSZE" albo duzo "TWARDSZE"

dlatego tez kleje powinny byc elastyczne (miekie) niekoniecznie "pachnace inaczej"
albo silne np chemoutwardzalne...

jakie to nie moge poradzic ...........

bo moim Idolem jest Pattex
a kiedys "bucio"

Mysle ze do "spawania" (czyt. punktowego zalapania) zawsze niezawodnym jest Cyjan....

a reszte pewnie mozna zawsze zalac
czyms dwuskladnikowym (jeszcze twardzsze) klejem zywicznym.....

Moim zdaniem "Trzeba byc TWARDYM"

............. "czasami MIEKIM"

To takie
wywody niepoparte zadnymi doswiadczeniami......

ale jak nie sprobujesz......

:) :)
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

Dziś zabrałem się za 'konstrukcję nośną' rufy.
Obrazek
Obrazek
Jedna część troche za krótka mi wyszla :unsure: ale myślę, że nie stanowi to dużego problemu, może nawet będzie pasować, gdyż wręgi nie są przycięte do wysokości burt (sa dłuższe ok 1-0,5 cm). Muszę jeszcze zrobić poprzeczne belki i całość wzmocnić.
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: Łukasz_Oleś »

I jeszcze jedna rzecz dzisiaj. W wolnym czasie udało mi się wystrugać boczną część z drewna dębowego ;)

Obrazek

pzdr
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:De Zeven Provincien-relacja z budowy

Post autor: vegelus »

Fajny wybór :)

Jedna uwaga, która mi się nasówa przy twoim modelu to stępka. Widzę, że nie odciołeś jej tak samo jak części rufowej i dziobowej. Podejżewam, że będziesz ją oklejał fornirem?

Co do klejenia paneli i wogóle drewna polecam patex :)

Co do materiału jakim jest MDF to jest on bardzo wdzięczny gdyż nie ulega takim odkształeceniom pod wpływem wilogoci jak sklejka. Ja MDF 8mm wycinam włośnicówką o numerze 3. Co do obrabiania to muślę, że jest lepsze niż sklejka gdyż na całej powierzchni twardość jest taka sama. W sklejce mamy warstwy, sęki i inne niespodzianki które mogą wpływać na szlifowanie. MDF jest jednolity w całej swojej objętości. Panel podłogowy dodatkowo ma wartwę ozdobną polakierowaną i utwardzoną ale nie powinno to być problemem przy wykonaniu szkieletu :)

Trzymam kciuki i czekam aż mój bajbus podrośnie żebym mógł zająć się modelarstwem a nie zmienianiem pieluch ;)
ODPOWIEDZ