Projekt Ship-1852

Opisy budowy jednostek żaglowych
tmk68
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Projekt Ship-1852

Post autor: tmk68 »

Witam po raz pierwszy!!!
na początek muszę powiedzieć, że trafiłem na to forum przypadkiem, ale widzę, że panuje w nim bardzo miły, wręcz domowy klimat, wolny od zawistników-kolekcjonerów jak na innych forach marynistycznych...;-)
Od kilkunastu lat zbudowałem całą sporą flotę żaglowców z plastiku oraz kadłub zestawu "San Juan Bautista" - teraz chciałbym zbudować coś własnego z drewna od samego początku. Słowo początek traktuję dość dosłownie gdyż najpierw chcę opracować własne plany statku. Ponieważ mam pracę o charakterze sezonowym, więc najbliższe miesiące pozwolą mi jedynie na zgromadzenie dokumentacji i przygotowanie pierwszy materiałów.

Planuję budowę w skali 1:50 (104 cm dług. na pokładzie) trójmasztowego amerykańskiego statku handlowego (ożaglowanie fregaty) zbudowanego w Chelsea niedaleko Bostonu w 1852 r. Na początek miałbym prośbę o informacje i porady

1. Jeśli idzie o rysowanie w komputerze to mialem tylko do czynienia z prostymi formami w Corel8, w jakim programie można wykreślić najlepiej plany w określonej skali?
2. Z tego czasu pochodzą bardzo nieliczne plany stoczniowe i mój model ma być rekonstrukcją w oparciu o dane techniczne i zachowany obraz - wiadomo nie będzie 100% odwzorowaniem oryginału- poczukuję jednak planów amerykańskich jednostek z lat 50 XIXw. Szczególnie zależy mi na szczegółach wyposażenia pokładowego, a także na liniach teoretycznych pełnorejowców innych niż klipry, bardziej pełnych, ale nadal dość szybkich jednostek
3. Poszukuje informacji i zdjęć o galionach amerykańskich żaglowców tej epoki, może są gdzieś dostępne zdjęcia z muzeów. Chodzi mi o wychwycenie charakterystycznych cech, kolorystyki itp. Na wileu zdjęciach statków żagłwych z 2 poł. XIXw. zauważyłem, że galiony na brytjskich jednostkach były często białe, bez dodatkowej kolorystyki..
4. Jaki materiał użyc do budowy kadłuba i pokładu, żeby najwierniej odwzorowywał barwę dębu (swoją drogą nie wiem czy amerykański dąb może mieć inną barwę niz europejski...) ?
5. Czy część podwodna była kryta jedynie miedzią, czy też innymi metalami - zetknąłem się z terminami "coppered" - czyli wiadomo, ale też "yellow metal" lub "iron and copper"...
...mam nadzieję, że z pomocą forumowiczów ciąg dalszy nastąpi....:)
tmk68
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Projekt Ship-1852

Post autor: tmk68 »

hmmm:( widzę, że moje pytania pozstały bez odpowiedzi, noże jest ich za dużo, albo może wśród forumowiczow brak wiary w nowego uczestnika ;)
ale przygotowania trwają i przybliżę nieco informacji na temat planowanego statku i jak mam zamiar stworzyć jego plany. Będę miał teraz tylko jedno pytanie, czy spośród tzw CADów Archi CAD 7 , lub AUTO CAD 2005 są dobrymi programami do wykreślenia planów lini kadłuba, takielunku??

Statek, który w topicu określiłem Project 1852 to amerykańska fregata handlowa/kliper "AGNES". W amerykańskich rejestrach jej kadłub jest określany jako "medium", co w połączeniu z miejscem powstania pozwala stwierdzić, że był to tzw. "medium clipper", w odróżnieniu od tzw. "extreme clippers" - takich jak "Flying Cloud", "Young America", "Sovereign of the Seas".
"Agnes" zbudowana została w 1852 r. w stoczni Johna A. Taylor'a w Chelsea (obecnie częśc Bostonu) prawdpodobnie dla A. Cunningham'a z Bostonu (nie mam danych za lata 1852-1858, stąd piszę prawdpodobnie), następnie od 1864 r. pływała dla Black Horse Line, W.F. Weld'a z Bostonu. Ze względu na Wojnę Secesyjną statek był zarejestrowany w Singapurze. W 1874 nabyty przez liverpoolskiego armatora S. Vaughana, przez dwa koljene lata nadal posrtem macierzystym był Singapur.W 1876 r. nabył go ostatni właściciel Robert S. Allan z South Shields, dla którego pływał także po wygaśnięciu certyfikatu aż do 1887 r. Potem znika z rejestrów, zapewne rozebrany na opał. Statek miał 929 ton rejestrowych, dębowy kałub z 2 pokładami i półrufówka o wymiarach 52,12 m na pokładzie, szerokość 10,45m, zanurzenie 7,13 m. Model powinien prezentować statek (jescze do końca nie zdecydowałem) AGNES z czasów służby w Black Horse Line (na fokżaglu był charakterystyczny wizerunek pędzącego mustanga)
NIe zachowały się plany statku więc jako materiałem do ich opracowania -rekonstrukcji będą -
1.dla zrekonstruowania pozostałych wymiarów porównianie proporcji długości na lw, między pionami i całkowitej innych kliprów powstałych w tym okresie w stoczni J. Taylora
2. Obraz statku - niestety ciągle czekam na dotarcie przesyłki ksiązki z jego reproducją
3. Linie kadłuba, detale wyposażenia będą zaczerpnięte z planów innego medium clipper powstałego w 4 lat później w Nowym Jorku "Black Hawk" - niestety też dopiero w drodze

Tak więc narazie liczę na opinie w kwestii programów, czy się nadają do sporządzenia planów
T.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Projekt Ship-1852

Post autor: RomekS »

tmk68 napisał:
Witam po raz pierwszy!!!

1. Jeśli idzie o rysowanie w komputerze to mialem tylko do czynienia z prostymi formami w Corel8, w jakim programie można wykreślić najlepiej plany w określonej skali?

Witam.
Na to jedno pytanie jestem w stanie odpowiedziec.

Plany najlepiej wykreslic w programie, ktory sie najlepiej zna.

Chcac cos narysowac.... (probowalem roznych programow)
i tak zawsze wracam do Corela.
I choc nie jest on najlepszym programem do tego typu projektow
(choc moim zdaniem jest, bo nie znam mozliwosci innych programow)
to inne poprostu sa dla mnie za bardzo skomplikowane.

Staram sie jak najbardziej zglebic pakiet graficzny Corela.
Poznanie jednego programu graficznego (np. trypu Corel)
w stopniu powiedzmy dobrym
umozliwi latwiejsza przesiadke na inne programy.

Projekt, ktory zamierzasz stworzyc wymaga poznania
programu (pod wzgledem zaawansowania podobnego do Corela)
ale w stopniu zaawansowanym.
Zadne nawet najlepsze programy CADowskie za Ciebie nic nie zrobia.
A programow tego typu nie poznaje sie przez weekend.

Corelem zajmuje sie juz troche wierz mi ,
ze jestem ciagle na poczatku drogi.
Np w wersji 10 doszedl Corel R.A.V.E do tworzenia animacji,
ktorego to programu nie bylo we wczesniejszych wersjach.
Najmilej wspominana wer.9 a a jest juz wer. 12.
Gdybym zaczynal od razu od wersji 12
to sam bym nic nie zrobil majac nawet najlepsze ksiazki do nauki.
Wymagana bylaby pomoc kogos kto zna ten pakiet.
Niestety, probuje sam malymi kroczkami poznawac ten pakiet
i w miare jego poznawania coraz bardziej mi sie on podoba.

Nie zachecam Cie akurat do Corela,
choc swoje zamierzenie moglbys z powodzeniem zrealizowac przy pomocy tego pakietu,
mozesz wybrac inny pakiet,
tylko samodzielne nauczenie sie go moze Ci zabrac duzo czasu.
Chyba ze wybierzesz "slonoplatne" kursy.

Zadanie wybrales ambitne i trudne. , moim zdaniem
W pozostalych punktach trudno mi cos doradzic, moze koledzy cos dodadza.

tmk68 napisał:
....... Będę miał teraz tylko jedno pytanie, czy spośród tzw CADów Archi CAD 7 , lub AUTO CAD 2005 są dobrymi programami do wykreślenia planów lini kadłuba, takielunku??
...........
Tak więc narazie liczę na opinie w kwestii programów, czy się nadają do sporządzenia planów
T.


Odpowiadajac na drugi post

To sa bardzo dobre programy do Twojego zamierzenia.

Trzymam kciuki za powodzenie projektu,
wybacz pzydlugi post, w stylu mentorskim......
to takie zboczenie zawodowe...
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Projekt Ship-1852

Post autor: jerry_bee »

witam oficjalnie w imieniu służby! ;) liczymy na regularny udział w pracach i stałe relacje.


tmk68 napisał:
Słowo początek traktuję dość dosłownie gdyż najpierw chcę opracować własne plany statku. Ponieważ mam pracę o charakterze sezonowym, więc najbliższe miesiące pozwolą mi jedynie na zgromadzenie dokumentacji i przygotowanie pierwszy materiałów.

tym sie nie przejmuj, w końcu to nie łapanie pcheł.


tmk68 napisał:
Planuję budowę w skali 1:50 (104 cm dług. na pokładzie) trójmasztowego amerykańskiego statku handlowego (ożaglowanie fregaty) zbudowanego w Chelsea niedaleko Bostonu w 1852 r. Na początek miałbym prośbę o informacje i porady

o gustach się nie dyskutuje, każdy buduje to, co mu się podoba ;)


tmk68 napisał:
1. Jeśli idzie o rysowanie w komputerze to mialem tylko do czynienia z prostymi formami w Corel8, w jakim programie można wykreślić najlepiej plany w określonej skali?

rysuj w takim programie, który znasz. praktycznie w każdym programie grafiki wektorowej można plany narysować, w zasadzie to sprawa przyzwyczajeń. zacznijmy od tego, czy chcesz narysować model i z modelu generować rysunki, czy rozrysujesz plan na "płasko"? jak pełne 3D to program musi mieć możiwość modelowania powierzchniowego i generowania przekrojów (dobry jest Rhino i Microstation), jak tylko na płasko to masz większy wybór, praktycznie każdy program CAD się nadaje. corel też. fajnie by było, gdyby program miał obsługę splajnów.


tmk68 napisał:
4. Jaki materiał użyc do budowy kadłuba i pokładu, żeby najwierniej odwzorowywał barwę dębu (swoją drogą nie wiem czy amerykański dąb może mieć inną barwę niz europejski...) ?

dobierz materiał może pod kątem jego plastyczności i możliwości obróbki, do dobrania koloru uzyj bejcy.


tmk68 napisał:
NIe zachowały się plany statku więc jako materiałem do ich opracowania -rekonstrukcji będą -
1.dla zrekonstruowania pozostałych wymiarów porównianie proporcji długości na lw, między pionami i całkowitej innych kliprów powstałych w tym okresie w stoczni J. Taylora
2. Obraz statku - niestety ciągle czekam na dotarcie przesyłki ksiązki z jego reproducją
3. Linie kadłuba, detale wyposażenia będą zaczerpnięte z planów innego medium clipper powstałego w 4 lat później w Nowym Jorku "Black Hawk" - niestety też dopiero w drodze

no wiesz, taki jest już urok rekonstrukcji. jak masz pełną dokumentację to budujesz duplikat, jak masz tylko akwarelkę Miss Pippy to napocisz się więcej. zostaje Ci porównywanie podobnych jednostek budowanych w tym czasie, szperanie w literaturze, pytania na forum. czyli to co jest najfajniejsze B) :P
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
tmk68
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Projekt Ship-1852

Post autor: tmk68 »

Serdecznie dziekuje za powitanie, podpowiedzi i słowa zachęty. "Raporty" pojawią się rzecz jasna. W kwestii programow - Corela 8 trochę "liznąłem" ale nie wiem, czy to ograniczenia programu czy też moja niewiedza, ale krzywe wychodziły dość "kanciaste" (przynajmniej na monitorze) dlatego zacząłem się zastanawiać nad innym programem 2D, Rhino sobie ściągnąłem, ale o ile mam jakąś praktykę w robieniu modelu z planów 2D to z "trójką" jeszcze nie probowałem i raczej będzie na "płasko"- ale jeszcze sobie przejrze forum
;-)

Co do "Miss Pippy" to sie zgadzam w całej rozciągłości - chyba nie ma lepszej możliwości poznania statku od kilu aż po topy jak przez rekonstrukcję. W sumie i tak jestem w lepszej sytuacji od autorów rekonstrukcji "Santa Marii", "Smoka", "Wodnika", "Golden Hind" lub "Mayflower"....
Jak tylko dotrze do mnie reprodukcja dołączę ją tutaj...

pozdrawiam serdecznie i Wesołych Świąt

anchor aweigh!!!
Tomek
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Projekt Ship-1852

Post autor: KID »

tmk68 napisał:
hmmm:( widzę, że moje pytania pozstały bez odpowiedzi,
T.


Sam się skazałeś na samotność wybierając taki ambitny temat.

Trochę ilustracji Agnes masz w tej książce:
Obrazek
a z jej okładki odszyfrujesz do kogo się zwrócić po więcej.
Jeżeli wyrzucony drzwiami, potrafisz wrócić oknem to pogadaj jeszcze ze Smithsonian http://www.si.edu/

Powodzenia
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

tmk68
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Projekt Ship-1852

Post autor: tmk68 »

KID napisał:
tmk68 napisał:
hmmm:( widzę, że moje pytania pozstały bez odpowiedzi,
T.


Sam się skazałeś na samotność wybierając taki ambitny temat.

Trochę ilustracji Agnes masz w tej książce:
Obrazek
a z jej okładki odszyfrujesz do kogo się zwrócić po więcej.
Jeżeli wyrzucony drzwiami, potrafisz wrócić oknem to pogadaj jeszcze ze Smithsonian http://www.si.edu/

Powodzenia


:woohoo: wlasnie ta ksiazka jest w drodze do mnie - zamowilem ja przez abebooks.com - ale nie wiem ile jescze to potrwa zanim przyplynie (mam nadzieje, ze dotrze drogą lotnicza a nie na pokładzie najszybszego nawet klipra;)" Order Date: March 29, 2006 Shipping Speed: 21-60 business days !!! " Nie wiem tylko czy w każdym wydaniu jest to samo, ale rozpaliłeś moją ciekawośc maksymalnie używając liczby mnogiej!!!
Narazie mam za sobą kontakt z Mystic Seaport Museum, ale tamtejsi kustosze nie do końca się znają na rzeczy, poszukiwania w NMM w Greenwich i Merseyside Liverpool też, do Smithsonian jescze nie uderzałem, ale sprobuje...
Wielkie wielkie dzieki za informacje i utwierdzenie mnie w słuszności zakupu tej ksiązki!!!
Wesołych Świąt!!!
tmk68
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

AGNES-1852

Post autor: tmk68 »

[img size=150]
Witam po dłuższej przerwie.
W końcu dotarła do mnie książka Robinsona i Dow'a "The Sailing Ships of New England" z reprodukcją obrazu olejnego przedstawiajacego medium clipper "AGNES". W chwili obecnej oczekuję jescze na dotarcie planów innego klipra "Black Hawk", który ma być materiałem pomocniczym i dodatkowym pomocnym przy opracowaniu planu. Chciałem się tu podzielić z najbliższymi pracami,z myślą, że jeśli komuś innemu na forum przyjdzie do głowy równie szalony pomysł stworzenia planu na podstawie jednego obrazu/zdjęcia/reprodukcji znajdzie pomysł dla siebie, a z kolei o wiele bardziej doświadczeni ode mnie podzielą się swoimi uwagami, albo wytkną mi błedy. Skan przedstawiający "Agnes" postaram się wkleić w ciągu najbliższych dni.

REKONSTRUKCJA

1. KADŁUB

Na podstawie obrazu można odtworzyć rzut boczny kadłuba w części nawodnej. Posiadając wymiary kadluba, dysponując rysunkami analogicznych jednostek można odtworzyć także część podwodną. Do tego celu mam zamiar wykorzystać plany innego medium clipper "Ocean Monarch". Róznica występuje jedynie w nawisie rufy, który u "Agnes" jest trochę większy. Do wyrysownia linii wre kadłuba posłuża mi plany przede wszystkim tej jednostki, choć chcę jeszcze poczekać na dotarcie planów innego medium clipper.
Najwięcej kłopotów przedstawia się z odtworzeniem kształtu rufy i dziobnicy. Z porównania profilu rufy z kształem ruf innych jednostek, ktorych posiadam linie teoretyczne lub czytelne reprodukcje obrazów wskazuje, że była płaska - raczej analogiczna do klipra "Rainbow" oraz "Chariot of the Fame". Dekoracja i nazwa statku będa rekonstrukcją.
Poszycie i nadburcie zewnętrzne będzie odtworzone na podstawie fotografii klipra "Syren", które było identyczne.
Dekoracja i szczegóły konstrukcji dziobu będą niestety niemal w całości rekonstrukcją. Będę tu wzorować się na fotografii dziobnicy "Seaman's Bride", która ma identyczny kształt. Domysłem będzie ornament pawęży i kluz kotwicznych, kształt tabliczki z nazwą statku a przede wszystkim galion,o którym można na podstaiw reprodukcji powiedzieć jedynie, że jest utrzymany w jasnych barwach. Za wzór do opracowania galionu wykorzystam zachowany galion żaglowca "Jenny Lind" - będzie przedstawiać postać kobiecą w białej sukni - postać do linii bioder, przechodzących w stewę dziobową.

2. NADBUDÓWKI, WYPOSAŻENIE POKŁADU
Układ nadbudówek można odtworzyć z obrazu i uzupełnić o szczególy na podstawie analogicznych ukłądów zabudowy pokładu na jednostkach "Mary Glover", "Bridgewater", "Noonday", "Gem of the Ocean" oraz "Titan". Reszta wyposażenia, kabestany, nagle, itp. zostaną odtworzone na podstawie planów "Black Hawk"

3. MASZTY i TAKIELUNEK
Podstawowy układ masztów, żagli i olinowanie można odtworzyć z obrazu, szczegóły w opraciu o plany "Black Hawk"

Źródła
jako materiały porównawcze i do przygotowania rekonstrukcji wykorzystałem oprócz wpsomnianej wcześniej "The Sailing Ships of New England" Robinsona, także "Tea Clippers" i "Merchant Sailing Ships 1850-1875" Mac Gregora, Down Easter B. Lubbocka, American Clipper Ships, Mathews'a i Howe'a...

W przyszłym miesiącu psotaram się przedstawić pierwsze rysunki rekonstrukcji...
tmk68
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:AGNES-1852

Post autor: tmk68 »

Obrazek

Witam po kolejnej wyjazdowej przerwie - oto obiecywany przez mnie portret statku Agnes, ktory ma powstac na mojej pochylni... teraz sukcesywnie postaram sie przedstawic jego plany w miare ich tworzenia..
Obrazek
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:AGNES-1852

Post autor: jerry_bee »

chłopie, spróbuj jakoś ograniczyć te swoje wyjazdy ... ;)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
ODPOWIEDZ