Szkuner Mistral XIXw.

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
viking1066
Posty: 0
Rejestracja: 26 lut 2013, 14:22

Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: viking1066 »

Witam!
Po treningowej łodzi vikingów (tak przy okazji, szkoda, że nikt nie skomentował budowy, nie wnosił uwag itp...) ze wszystkich skrawków drewna jakie znalazłem, zabieram się za budowę mojego pierwszego szkunera Mistral z XIXw. firmy Artesania Latina. Nie widzę sensu fotografowania pudełka i zawartości, więc zaczynam od szkieletu, który już gotowy. Następnie szlifowanie i kolejny etap deskowanie pokładu. Pokład składa się z dwóch części. Niestety dopasowanie pozostawia do życzenia. Po złączeniu prawej i lewej części pokładu, abo trzeba wyrównywać włazy, albo otwory mocowania masztów... cóż...
mistral1.jpg
mistral2.jpg
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: mirek »

Szkuner Mistral jest ładnym modelem i zapewne relacja będzie ciekawa o ile poprawisz jakość zdjęć .
W Twojej poprzedniej relacji jakość zdjęć jest fatalna
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
viking1066
Posty: 0
Rejestracja: 26 lut 2013, 14:22

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: viking1066 »

Dzięki za uwagę Mirku. Dopiero się uczę. Mimo wszystko, jesteś pierwszy, który zdecydował mi się o tym powiedzieć. Poprawię się na przyszłość. Zdjęcia w mocnym świetle na białym blacie :D
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: mirek »

No nie ma sprawy , a tło to raczej dajemy niebieskie , tak się kiedyś na forum umówiliśmy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: paniol2005 »

Oszlifuj tą opaleniznę po laserze , bo Ci klej nie złapie.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: Sance »

viking1066 pisze: Pokład składa się z dwóch części. Niestety dopasowanie pozostawia do życzenia. Po złączeniu prawej i lewej części pokładu, abo trzeba wyrównywać włazy, albo otwory mocowania masztów... cóż...



Przede wszystkim sprawdź dokładnie plany.
Większość zestawów jest dość dokładnie spasowana i nie ma takich błędów a przy wycinaniu laserem jest mała szansa że coś jest źle. Możliwe że ty popełniłeś jakiś błąd.poszukaj relacji budowy z tego zestawu czy inni mieli podobny problem. Porównaj swoje części z planami dołączonymi do zestawu.
Jeśli zaczniesz wycinać i poprawiać elementy może się okazać że nic nie będzie do siebie pasować.
Obrazek
Awatar użytkownika
viking1066
Posty: 0
Rejestracja: 26 lut 2013, 14:22

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: viking1066 »

paniol2005 pisze:Oszlifuj tą opaleniznę po laserze , bo Ci klej nie złapie.


Opalenizna zniknie już niebawem. To następny etap. Instrukcja też o tym mówi, ale dzięki za podpowiedź. W weekend podrzuce nowe fotki, bo w sobotę kolejna nocna sesja przy modelu :)
Awatar użytkownika
viking1066
Posty: 0
Rejestracja: 26 lut 2013, 14:22

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: viking1066 »

Sance pisze:
viking1066 pisze: Pokład składa się z dwóch części. Niestety dopasowanie pozostawia do życzenia. Po złączeniu prawej i lewej części pokładu, abo trzeba wyrównywać włazy, albo otwory mocowania masztów... cóż...



Przede wszystkim sprawdź dokładnie plany.
Większość zestawów jest dość dokładnie spasowana i nie ma takich błędów a przy wycinaniu laserem jest mała szansa że coś jest źle. Możliwe że ty popełniłeś jakiś błąd.poszukaj relacji budowy z tego zestawu czy inni mieli podobny problem. Porównaj swoje części z planami dołączonymi do zestawu.
Jeśli zaczniesz wycinać i poprawiać elementy może się okazać że nic nie będzie do siebie pasować.


Sance, może trochę źle się wyraziłem. Nie chodzi mi dokładnie o sam pokład. Prawa i lewa strona pasują do siebie idealnie. Problem był po złączeniu ich i ułożeniu na wręgach. Wtedy pojawiły się niedociągnięcia. Przesunąłem do przodu dopasowując do włazów, to pokład zachodził na otwór na maszt i odwrotnie, jak otwór na maszt pasował, to właz był trochę nierówno. Nie potrafię tego inaczej wyjaśnić. Buduję pierwszy raz, więc bardzo ostrożnie. Najpierw kilka razy dopasowuję części przed klejeniem. W każdym razie lekkie szlifowanie załatwiło sprawę. Niemniej wspomniałem o tym, bo myślałem, że przy laserowej konstruckji takie sytuacje nie mają miejsca.
Awatar użytkownika
viking1066
Posty: 0
Rejestracja: 26 lut 2013, 14:22

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: viking1066 »

Ciąg dalszy relacji... Niestety zepsuł mi się aparat i zorganizowanie nowego zajęło trochę czasu. Niemniej prace przy modelu nie stoją w miejscu chociaż wolno posuwają się do przodu. Położyłem fornir na pokład. Deski znakowane ołówkiem, tak, jak mówi instrukcja. Nie mam jeszcze doświadczenia i nie chcę przy pierwszym modelu improwizować z nitką pomiędzy deskami pokładu. Może następnym razem, bo efekty kolegów z forum mi się podobają. Rozpocząłem także szycie poszycia kadłuba :)
Awatar użytkownika
viking1066
Posty: 0
Rejestracja: 26 lut 2013, 14:22

Re: Szkuner Mistral XIXw.

Post autor: viking1066 »

Oto fotki:
Pokład polakierowany lakierem bezbarwnym matowym.
Pokład polakierowany lakierem bezbarwnym matowym.
Obłożenie listewkami szkieletu to rzecz, która najbardziej mnie przeraża. Boję się, że gdzieś popełnię nieodwracalny błąd... ale trudno, trzeba się z tym zmierzyć.
Obłożenie listewkami szkieletu to rzecz, która najbardziej mnie przeraża. Boję się, że gdzieś popełnię nieodwracalny błąd... ale trudno, trzeba się z tym zmierzyć.
Załączniki
Mistral5.JPG
ODPOWIEDZ