SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Rozpocząłem budowę amerykańskiego szkunera SAPPHO.Piękny zaglowiec.
Wymiary szkunera:
L.O.A.: 42 m
L.W.L.: 36.40 m
Beam: 8.22 m
Draft: 3.90 m
Sail area: 1170 m2
Rating: 1957 sq. ft.- cubic feet
Mast height: 24.40 m
Boom: 24.70 m
Bowsprit: - reefed: 6.35 m – out: 13.22 m
Topmast: 13.38 m
Foremast: 23.60 m
Foretopmast: 12.15 m
Budowniczy:
Cornelius & Richard Poillon, rok. 1867
Właściciel:
William Douglas
Obrońca America's Cup z 1871r.
Linie teoretyczne kadłuba pozyskałem z książki "Lo Yacht", wydanej w 1971r przez Mursia (włoskie wydawnictwo). Mam jednak problemy z planami pokładu i ożaglowania.Pewnie nikt nie dysponuje nimi, ale może ktoś będzie wiedział gdzie będą w necie jakieś foto.Trochę już to przepatrzyłem, ale nie wszystko wiem.
Powiedzcie jeszcze prosze, gdzie można kupić:
jufersy, srednice od 4 do 10 mm
bloki drewniane wszelkiego kalibru.
Na posłanej fotce jest szkuner "Carrie E.Phillips" już skończony.
Na drugiej "Sappho
Na trzeciej powstajacy model.
Pozdrawiam
i przepraszam, że tak mało sie udzielam na forum
"Kapitansio"
Załączniki
1_Sappho.jpg
carrie.JPG
sappho_model.JPG
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: jerry_bee »

w "American Fishing Schooners 1825-1935" Chapelle'a nie ma co prawda ani słowa o Sappho, ale jest na tyle dużo informcji o szczegółach takich jednostek, że na pewno coś znajdziesz. druga część książki, jakieś 300 stron, to omówienie rozwiązań z masą rysunków. skoro masz wymiary masztów i linie, to chyba masz wszystko. resztę wydedukujesz z pomocą tej książki.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Masz rację.Internet to kopalnia wiedzy.Inaczej musiałby sie pociąć...Dremelem :-)))
Nie wiem dlaczego w moim poście znalazła sie fotka "Carrie E.Phillips" (to ten z żaglami). To zdjecie mialo się znaleźć w mojej galerii. Czy umisz to przenieść we własciwe miejsce. Please...
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

"American Fishing Schooners 1825-1935" Chapelle'a - tego poszukuję za mniejsze pieniądze. Może być już nie nowa, wyczytane wszystko. Rysunki i fotki mnie interesują z tej książki. Jak ktoś widział , ktoś wie...może mi się przysłużyć. Napadło mnie z tymi szkunerami i się motam po internecie i muzeach. A tak w ogóle jest OK. Pozdrawiam wszystkich ogarniętych pasją tworzenia rzeczy niepowtarzlnych.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Valkyrie II juz skończona.
Przy okazji informuję, że prace przy Sappho idą pełna parą. Teraz szkielet jest w trakcie poszywania listewkami. Równolegle wiązane są jufersy ( od Mirka, wspaniała robota), oraz wykonywane nadbudówki, zejsciówki i.t.p.
Pozdrawiam
"Kapitansio"
Załączniki
Kuter America's Cup
Kuter America's Cup
Sappho widok po pokładzie
Sappho widok po pokładzie
Sappho rufa
Sappho rufa
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Dodam jeszcze dziób Sappho
Sappho dziob
Sappho dziob
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Witam wszystkich zainteresowanych.
Nic nie umarło. Prace postępują dalej. Niestety, tylko w weekendy.Kadłub jest już pokryty listewkami, wyszpachlowany, a dzisiaj polożony został epoksyd i tkanina szklana 50g/m2. Stosuje taka metodę we wszystkich modelach, które są malowane na kolor i nie widać faktury drewna. Kadłub z czasem rozsycha się i pęka farba, co nie wygląda za ciekawie. Epoksyd+rowning zabezpiecza przed tym.
Na dowód posyłam (jak mi sie uda) pare fotek.
Pozdrawiam
"Kapitansio"
Tkanina szklana jest zwiewna jak welon panny młodej. Tylko 50g/m2. Do tego zywica epoksydowa. Jedna warstwa zabezbiecza w przyszłości przed pekaniem farby.
Tkanina szklana jest zwiewna jak welon panny młodej. Tylko 50g/m2. Do tego zywica epoksydowa. Jedna warstwa zabezbiecza w przyszłości przed pekaniem farby.
Załączniki
epoksyd_1.JPG
epoksyd_2.JPG
epoksyd_3.JPG
Pierwsze szpachlowanie. Docelowo szpachlowałem i przecierałem ten kadłub 5 razy, aż uznałem, że można kłaść epoksyd
Pierwsze szpachlowanie. Docelowo szpachlowałem i przecierałem ten kadłub 5 razy, aż uznałem, że można kłaść epoksyd
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: mirek »

Jest to bardzo dobra i skuteczna metoda , dawniej stosowaliśmy ją do modeli pływających , ale takich tkanin nie mieliśmy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Mirku, mało mam czasu na pisanie, ale zapewniam, że twoje bloczki i jufersy będą zdobiły SAPPHO.
Pozdrawiam wszystkich czytaczy.
Kapitansio
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: SAPPHO - 1871: Defender of the America's Cup

Post autor: Kapitansio »

Witam wszystkich zainteresowanych.
Dzisiaj, po 14 dniach dotarła do mnie książka "American Fishing Schooners 1825-1935" H.I.Chapelle'a.
Mam zajęcie na kilka tygodni, jak nie miesięcy. Z pierwszego podejścia już widzę, że te 160PLN nie pójdzie na marne. Parę szkunerów powstanie w oparciu o ta "knigę". Dziękuje za wskazówki Jerry_bee.
Mój "SAPPHO" już jest wykańczany pod pierwsze, podkładowe malowanie. Niektóre elementy pokładowe już są wykonane. Jak będę miał czas to porobię foty.
Pozdrawiam szkutników
"Kapitansio"
ODPOWIEDZ