H.M.S. FLY

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Tomek.k
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35

H.M.S. FLY

Post autor: Tomek.k »

Witam.
Po skończeniu Santa Mari miałem sobie zrobić przerwę z modelarstwem szkutniczym.
Ale wytrzymałem niecały miesiąc i ponownie rozpoczęły się prace stoczniowe :)
Wybór padł na jednostkę "HMS Fly" z 1776 roku klasy SWAN (cokolwiel to znaczy)
Model to "gotowiec" z firmy Victory Models w skali 1/64 - czyli jak każdy zestaw do przeróbek :D
Bardzo spodobała mi się sylwetka tego statku a , że to drugi mój model więc nie mogło to być nic bardzo skomplikowanego.
Do założenia kolejnej relacji zmobilizował mnie Mirek, a że obiecałem mu pokazać jak się jego listewki prezentują na pokładzie - to niniejszym czynię.
A tak wyglądają początki:
DSC_0070--W1280S.jpg

DSC_0074--W1280S.jpg

DSC_0058--W1280S.jpg

DSC_0049--W1280S.jpg

DSC_0059--W1280S.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: H.M.S. FLY

Post autor: ryszardw »

Robisz czysto i starannie.Tylko jeden mankament.Deski gretingu powinny biec wzdłuż kadłuba a wykonałeś w poprzek.R
Awatar użytkownika
Tomek.k
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Tomek.k »

Witam.
Dzięki Ryszard za zwrócenie uwagi odnośnie gretingu - nie zauważyłem tego ponieważ nie miałem o tym pojęcia (człek się cały czas czegoś nowego dowiaduje)
Nie bedę tego przerabiał tym bardziej , że z górnego pokładu też mam zrobiony w tę samą stronę.
Mimo , iż co dzień coś przy modelu dłubię prace baaaardzo wolno posuwają się do przodu...

pozdrawiam
Tomek

Dorobione imatacje łaczeń na stewie dziobowej.
Dorobione imatacje łaczeń na stewie dziobowej.

Przygotowanie wnęk (felców) pod furty działowe.
Przygotowanie wnęk (felców) pod furty działowe.
Awatar użytkownika
Tomek.k
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Tomek.k »

Witam.
Co by nie było , że stocznia zamarzła czas odkurzyć relację.
Ponieważ nic nowego nie wymyśliłem czego by nie można zobaczyć na Kodze więc postanowiłem pominąć w relacji część dotyczącą żmudnego poszywania modelu.
Tak więc powoli powoli do przodu...
DSC_0109--W1280S.jpg

DSC_0113--W1280S.jpg


pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Kazek »

A szkoda Tomku że nie pokazałeś bo ostatnio sporo problemów i dyskusji na temat poszywania na Kodze było a modelik sie prezentuje ciekawie więc bardzo by sie przydało .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Tomek.k
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Tomek.k »

Witam.
Od ostatniego razu zbyt dużo nie przybyło.
Nie wszystko co wcześniej zrobiłem mi się podobało i musiałem część przerobić a część wykonać ponownie. Tak więc ponad miesiąc minął zanim wróciłem do stanu w którym już byłem.
W międzyczasie zmieniła się nazwa (na szczęście jeszcze przed wodowaniem :) )
Ponieważ udało mi się zakupić nową figurę galionową która jest o niebo lepciejsza od poprzedniej tak więc okręt został przemianowany na "PEGASUS".
Zabieg taki mógł być bez problemu wykonany ponieważ PEGASUS był bliźniaczą jednostką do FLY i oba powstały w tym samym czasie.
pozdrawiam
Tomek
DSC_0117--W1280S.jpg

DSC_0116--W1280S.jpg
Awatar użytkownika
Tomek.k
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Tomek.k »

Witam.
Ostatnio od Mirka otrzymałem przesyłkę. Bloczki produkcji Mirkowej oraz elementy fototrawione produkcji Radka z Czech - mimo, iż wszystko takie tyci tyci to jest najwyższej jakości i cieszy oko :)
W przesyłce znalazła się również deseczka na podstawkę do modelu (oraz inne elementy które nie załapały sie na foto :D )
Bloczki , oczka oraz haki do lawet armatnich.
Bloczki , oczka oraz haki do lawet armatnich.


Deseczka po wyfrezowaniu i lekkim przyciemnieniu górnej powierzchni bejcą stała się podstawką i wygląda tak.
Podstawka
Podstawka


Po uzbrojeniu i montażu lawet można powoli myśleć o montowaniu górnych pokładów.
DSC_0152--W1280S.jpg


Dla porównania - armata z zestawu oraz ta która będzie zamontowana.
DSC_0124--W1280S.jpg


Mimo , że w zestawach jest dość dużo różnych baboli które trzeba samemu poprawiać to dla mnie bardzo początkującego modelarza (szkutniczego) jest i tak super i sprawia wiele frajdy....

pozdrawiam All
Tomek
Awatar użytkownika
Tomek.k
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Tomek.k »

Witam wszystkich.
Chciałem ogłosić , iż po niecałych trzech latach budowa modelu została ukończona :D
W międzyczasie zmieniona została nazwa i zamiast "FLY" powstała bliźniacza jednostka "PEGASUS"
Ponieważ był to mój drugi w życiu model żaglowca więc budowa się nieco przeciągała.
Model był z zestawu ale z wieloma modyfikacjami:
- całkowicie wymienione deski pokładu (dzięki Mirek)
- poszycie powyżej odbojnicy wymienione na czereśnię amerykańską (dzięki Mirek)
- 90% wymienionych bloczków na nowe (dzięki Mirek)
- 100% nowe olinowanie stałe (dzięki Mirek)
- oraz wiele wiele innych typu nowe armaty, lampy , szalupa (dzięki PiotrekM), bandery itp.
Do wymiany jeszcze zostały falconety bo te z zestawu są badziewne (ale to niebawem)
Wielu uważa na tym forum , że budowa z zestawu to nie modelarstwo ale ja miałem dużo frajdy z budowy i to było dla mnie najważniejsze...
Chciałem przeprosić za baaardzo ubogą relację (a raczej jej brak) ale model powstawał w wolnych chwilach w mojej pracy więc możliwości budowy jak i fotografowania na bieżąco były bardzo ograniczone.
Dość gadania - poniżej zdjęcia co wymodziłem...
DSC_0001.jpg

DSC_0013.jpg

DSC_0015.jpg

DSC_0016.jpg

DSC_0017.jpg

DSC_0023.jpg

DSC_0027.jpg

DSC_0065.jpg

DSC_0070.jpg

DSC_0056.jpg

DSC_0040.jpg

Santa Maria i Pegasus razem - ta sama skala.
Santa Maria i Pegasus razem - ta sama skala.
Awatar użytkownika
Jaroslaw R.
Posty: 33
Rejestracja: 06 wrz 2012, 20:36

Re: H.M.S. FLY

Post autor: Jaroslaw R. »

Witaj. Oba modele prezentują się super. Piękny ten Pegasus :D

pozdrawiam
Jarek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: H.M.S. FLY

Post autor: myszor »

Śliczne te modele , naprawdę śliczne . Szczere gratulacje że z zestawu potrafiłeś zbudować tak piękne modela , oczywiście po przeróbkach .
Zgadza się , bez Mirka to niektórzy ( ja też ) tu na forum nie dali byśmy sobie rady .
Jeszcze raz szczere gratulacje , bo co ładne to trzeba przyznać :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
ODPOWIEDZ