Galeon San Martin

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Maniek
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2012, 20:39

Galeon San Martin

Post autor: Maniek »

Witam nie wiem co z tego wyjdzie ale chciałbym rozpocząć relacje z budowy Galeonu San Martin z zestawu firmy OcCre. W przywitalni napisałem że buduje Santisima Trinidad Lancha del Capitan z zestawu Artesania Latina lecz dzisiaj dostałem w prezencie tenże galeon i szalupa powędrowała do kuzyna. Jest to pierwsza moja tak duża jednostka nie wiem czy dam rade wiec prosiłbym wszystkich o rady i oczywiście o surową krytykę.
Załączniki
IMG_0001.JPG
IMG_0004.JPG
Awatar użytkownika
Stojgniew
Posty: 104
Rejestracja: 09 lip 2011, 14:17

Re: Galeon San Martin

Post autor: Stojgniew »

No to teraz odłóż grzecznie do pudełeczka nową zabaweczkę i złóż naszą kogową dżonkę. Mówię Ci z doświadczenia. Ja kolegów nie posłuchałem i już 1,5 roku męczę galeon Golden Hind a wciąż jestem na początku. Jak zrobisz sobie dżonkę i może jakąś Ninę to wtedy zrób ten galeon - będziesz miał pewność że zrobisz z niego piękny model i że go skończysz.
W trakcie budowy: Golden Hind (Szkutnik)
Maniek
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2012, 20:39

Re: Galeon San Martin

Post autor: Maniek »

No tak kilka osób mi już tak radziło i najgorsze jest to że ja wiem że macie racje a z drugiej strony serce ciągnie. Ale chyba pójdę na kompromis razem z kuzynem będziemy kończyć szalupę a ja po cichutku w domu będę sobie dłubał Martina czasu mam sporo wiec pomalutku.
Załączniki
Mam Pytanko czy to normalne ze we wręgach i wzdłużnicy trzeba poszerzać  wycięcia ?
Mam Pytanko czy to normalne ze we wręgach i wzdłużnicy trzeba poszerzać wycięcia ?
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Galeon San Martin

Post autor: muli9 »

Kwestii dzonki nie bede komentowal bo i tak mnie juz karcą non stop ;) ale nie wyobrazam sobie ze majac zestaw w rekach nagle go odlozysz i zaczniejsz robic szalupe
Co do poszerzen to musza byc takie jak grubosc sklejki bo inaczej tego nie spasuje - na przyszlosc nie pytaj w opisie zdjecia tylko w poscie bo ciezko dojrzec ze tam jest pytanie zamiast opisu
Maniek
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2012, 20:39

Re: Galeon San Martin

Post autor: Maniek »

ok dzięki za podpowiedz właśnie zajmuje się poszerzaniem. Myślę że sklejaniem zajmę się jutro bo muszę zakupić jeszcze jakiś mały kątownik i chyba jakaś malutka poziomnica też by się przydała.
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon San Martin

Post autor: Romanov »

ech ta niepokorna młodzież.
Zdaję sobie sprawę że pokusa jest, ale jeżeli nigdy nie zbudowałeś żadnego modelu a już drewniaka to przemyśl temat że porywasz się na coś co nie dasz rady ukończyć. Koledzy radzą budowę BARDZO prostego modelu i uważam że tutaj spróbuj swoich sił.
Dlaczego ?
powód jest prosty technologia obróbki drewna czyli ciecie, szlifowanie, sklejanie wbrew pozorom nie jest prosta i sprawdzisz na dżonce swoje umiejętności manualne i swoje predyspozycje. Dopiero wtedy będziesz w stanie realnie ocenić swoje siły do budowy modelu. Z drugiej strony ilość godzin pracy jakie trzeba włożyć aby ten model miał wygląd jest bardzo duża. I obawiam się a tak zazwyczaj bywa że pierwsza porażka przy budowie spowoduje że stracisz animusz i ochotę na kontynuowanie czegoś co już jest zepsute (przez brak doświadczenia) a w ten sposób wyrzucisz pieniądze w błoto i zniechęcisz się do tej zabawy. Każdy z nas przez to przechodził i My chcemy abyś z nami był i z nami budował modele a nie po pierwszej próbie okaże się ze dla Kogi będziesz tylko wspomnieniem i kolejnym przykładem "jak łatwo się zniechęcić".

Pozdrawiam
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
Jackgor
Posty: 28
Rejestracja: 17 wrz 2011, 19:40

Re: Galeon San Martin

Post autor: Jackgor »

Panowie , zestaw zakupiony i niema dyskusji. Budować czy nie budować...oczywiście budować.Jak się uczyć to na czymś konkretnym. Każdy coś tam kiedyś sklejał , skrobał czy tam tarł patykiem o patyk. Zbierz kolego myśli, wydobądź talenty i powodzenia.Tylko nie spiesz się.To najważniejsze. Pozdrawiam i kibicuje.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 395
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Galeon San Martin

Post autor: TomekA »

Maniek pisze:No tak kilka osób mi już tak radziło i najgorsze jest to że ja wiem że macie racje a z drugiej strony serce ciągnie. Ale chyba pójdę na kompromis razem z kuzynem będziemy kończyć szalupę a ja po cichutku w domu będę sobie dłubał Martina czasu mam sporo wiec pomalutku.


Szczeliny - wyciecia we wregach (grodziach) i w kilu (stepce) powinny byc takiej szerokosci, ze powinienes grodzie wsunac na sucho w stepke z latwoscia, tj. z lekkim oporem i bez koniecznosci uzycia sily, a jednoczesnie grodzie nie powinny tam samoczynnie wpadac. Jesli musisz uzyc sily wpychajac grodzie w kil, trzeba owe szczeliny nieco poszerzyc. Wez kawalek cienszej sklejki czy listewki, obloz ja z obu stron papierem sciernym i kilkakrotnie przesun nim w szczelinie, czesto sprawdzajac czy jej szerokosc jest juz wystarczajaca. Zwracaj uwage na utrzymywanie kata prostego podczas tego poszerzania szczelin.
Waznym jest tez sprawdzenie czy obrysy grodzi sa obustronnie idealnie symetryczne i dokladnie pokrywaja sie z ich profilami na planach. Grodzie zbyt szerokie nalezy precyzyjnie spilowac papierem sciernym, a grodzie zbyt waskie - podkleic kawalkami cieniutkich listeweczek czy paskami forniru po czym dopilowac tak poszerzone profile do ich ksztaltu na planach. Czesto bowiem bywa, ze w masowo produkowanych zestawach, profile wycietych laserem grodzi nie pokrywaja sie idealnie z ich papierowymi profilami na planach.
Krawedzie laserowo wycietych grodzi nalezy spilowac papierem sciernym do surowego drewna, usuwajac czarna spalenizne od laseru, i dopiero wtedy profilowac pod katem krawedzie kazdej grodzi do ogolnego oplywowego ksztaltu kadluba.
To takie moje trzy grosze na temat... 8-)
ODPOWIEDZ