Czarna Perłą od podstaw

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
artn721
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:26

Czarna Perłą od podstaw

Post autor: artn721 »

Witam Kogowiczów,

Tak jak obiecałem prezentuję relację z budowy BP

Krótki opis

Plany wg Mellpapa z poprawkami.
Długość całkowita modelu 1000mm
Szkielet - Sklejka 5mm
Pokrycie - Olcha 2,5x6mm

1.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg


cd. wkrótce
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: Borek »

Ładnie :) Żagle oczywiście czarne będą :)
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
artn721
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:26

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: artn721 »

Oczywiście, że czarne troszkę dziurawe ale bez takich ponaszywanych łat jak u mellpapy.

a teraz zabieram się za figurkę dziobową. Postanowiłem, że wyrzeźbię ja z olchy zamiast odlewów z żywicy. Zdjęcia zamieszczę na bieżąco.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: Borek »

Specjalistą od rzeźnień nie jestem, ale z tego co się orientuję olcha może być za miękka na rzeźbienie. Raczej jakieś drzewko owocowe np. jabłoń
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
artn721
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:26

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: artn721 »

Witam po przerwie prace idą do przodu.
11_1.jpg

11_2.jpg

11_3.jpg

14.jpg


Figurka wykonana z olchy frezowana ręcznie zgróbnie frezem kulistym 3mm i finalnie 0.8mm

teraz pozostało jeszcze odtworzyć wszystkie szczegóły małymi dłutami i wypoleować.

Zabieram się za skrzydłi i gołębia.

W następnej części ster i koło sterowe.

Tak jak w K&M będzie ono napędzało ster za pomocą linki.

zdjęcia w krótce.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: byku »

Owa "figurka dziobowa" jak to nazwałeś panie kolego to "Galion". Broń Boże nie czepiam się. :) Powiedzmy że to taka ciekawostka dla zainteresowanych. :)
Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na dalszy ciąg relacji.
Pozdrawiam
Bartek B.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Czarna Perła / Galion

Post autor: Karrex »

byku pisze:...
Owa "figurka dziobowa" jak to nazwałeś panie kolego to "Galion". Broń Boże nie czepiam się. :) Powiedzmy że to taka ciekawostka dla zainteresowanych. :)
...

Faktycznie byku, to jest ciekawostka :o :shock: . Nie żebym się czepiał, ale proponuję podejść do Muzeum Wisły w Czczewie i upewnić się u kol. Mariana (pana Mariana :D ), czy aby masz rację.
Ja się spotkałem z nazwą owej figury dziobowej - figura galionu, figura galionowa, więc sam galion to jednak coś innego :shock: ;) :lol: .
Przyznam się bez bicia, że sam (pewnie wielokrotnie i błędnie :oops: ) używałem nazwy galion, ale jedynie jako skrótu myślowego (jak np. bezan zamiast bezanmaszt, choć jak wiadomo bezan to żagiel).

Wiem skądinąd, że nawet w "mundrych książkach" można znaleźć, że galion to „rzeźba na stewie dziobowej”, to czym w takim razie jest kosz galionu?

Borek pisze:...
Specjalistą od rzeźnień nie jestem
...

Bo specjalistą od rzeźnień jest chyba rzeźnik :twisted: :D :lol:
A skoro nie jesteś również specjalistą od rzeźbień, to jaki sens miała Twoja podpowiedź.
Rzeźbić można prawie we wszystkim (dębie, buku, mahoniu, lipie, brzozie, jak widać w relacji kolegi nawet w olszy, a i wielu rzeźbi świątki nawet z sośniny, o marmurach i granitach nawet nie wspomnę ;) ).
Rozumiem, że sprawdziłeś w/w materiały i Tobie rzeźby wychodzą najlepiej w jabłoni. Ja w większości wymienionych materiałów (oprócz marmuru i granitu :roll: ), coś tam kiedyś wyrzeźbiłem i na podstawie mojego doświadczenia, do modelarstwa wielu z w/w gatunków bym nie polecał. Ale ja się nie znam, bo rzeźbiarzem też nie jestem.

Nie żebym się czepiał, ale Twoja podpowiedź ma taką samą wartość merytoryczną jak kol. byku.

Mam zastrzeżenie do kol. artn721, czemu
Czarna Perłą od podstaw???
"Czarna Perła od podstaw", - byłoby bardziej "po polskiemu", nawet "Z Czarną Perłą od podstaw" mógłbym się zgodzić ;)

Powodzenia w dalszej budowie
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: Wojtek-Sos »

ale proponuję podejść do Muzeum Wisły w Czczewie i upewnić się u kol. Mariana (pana Mariana :D ), czy aby masz rację.


W "Czczewie" to może i nie jest galion, natomiast reszta świata nazywa to galionem.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Czarna Perłą od podstaw

Post autor: Leon27 »

Jeszcze kadłub możesz przerobić na Royal Caroline :-) Ładnie CI to wychodzi.
ODPOWIEDZ