Nuestra Senora de Guadalupe

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: Mirek77 »

WITAM!!!Rozpoczynam nową relację z budowy, a raczej próbę budowy.Bedzie to hiszpański galeon Nuestra Senora de Guadalupe tzw.galeon de azogue.Można to chyba przetłumaczyć jako galeon do przewozu rtęci.Budowę okrętu rozpoczęto 25 stycznia 1702 roku w stoczni Campeche.Wodowanie nastąpiło 24 lutego 1703 roku.Okręt zatonął podczas huraganu w Zatoce Samana w 1724 roku.Na pokładzie miał mnóstwo beczułek z rtęcią.
Plany okrętu bardzo mizerne ale można z nich zbudowć surowy kadłub.Będę się opierał na nich.Zakupiłem też książkę La Aventura del Guadalupe.Z przyrością stwierdziłem że niewiele w niej jest na temat samego okrętu.Resztę dopełniają zdjęcia z internetu.
Na początek kilka zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W kolejnym poście umieszczę pierwsze zdjęcia z mojej budowy.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: oksal »

To rozpoczęła się relacja na kilka "sezonów" - o ile w tym zajęciu można mówić o sezonach;) Ciekawy żaglowiec i ma to "coś" co człowieka kręci:)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: ryszardw »

Trochę Ci współczuję.Sam budowałem Princa z takiego planiku tylko ze miałem więcej zdjęć.Życzę wytrwałości bo temat jest ciekawy.R.
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: jerry_bee »

może nie będzie tak źle - linie teoretyczne są. gorzej z takielunkiem, trzeba będzie główkować i wzorować się na podobnych jednostkach. no ale takie szperanie w źródłach to fajny element tego naszego hobby.
swoją drogą, jak na statek handlowy to był bardzo silnie uzbrojony. rtęć musiała być w cenie.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: Bartek_W »

Serwus

"Święty Marcin" spod dłuta Mirka przekonał nas już, że sztukmistrz ów potrafi z kilku drewienek wyczarować cudo. Myślę, że dokumentacyjne ograniczenia nie będą stanowić problemu - od czego w końcu mamy wyobraźnię i zdolności szperaczo-poznawcze? Oryginalny temat. Z zaciekawieniem będę śledzić Twoją relację Mirku. Życzę powodzenia i trzymam kciuki.

:woohoo:

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: Mirek77 »

Dzięki za miłe słowa.To na prawdę motywuje do pracy.
Model zamierzam zbudować na kopycie,ale trochę inną metodą tzn. kopyto buduję w jednym kawałku- wręgi i wypełnienie. Po wykonaniu skorupy zamierzam ją rozciąć wzdłuż i ponownie skleić.Wydaje mi się że jest to szybszy i łatwiejszy sposób.Czy to się uda to- zobaczymy:(
Wydrukowałem i powiększyłem linie teoretyczne na chybił trafił.Po przeliczeniu wyszło że będzie skala 1:90 Sam kadłub będzie miał około 50 cm długości.Niektórzy z Was powiedzą że ta skala to samobójstwo, ale mi na prawdę odpowiada co zamierzam udowodnić:) I wcale nie zamierzam upraszczać.






Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
inek1975
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: inek1975 »

Cześć Mirku
niezły kawałek żaglowca się szykuje. Mam pytanie czym wypełniasz między wręgami?
Pozdrawiam Tomasz

inek75@interia.pl

w stoczni: HMS Bounty Shipyard 1:96
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: Mirek77 »

Wybór wypełnienia podyktowany był lenistwem:whistle: .Jest to balsa która bardzo łatwo się obrabia, ale już widzę że zszywki słabo się w niej trzymają.Jednak robota idzie do przodu.Wkrótce kolejne zdjęcia.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: Mirek77 »

Pierwsza warstwa listewek położona i przeszlifowana


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Nuestra Senora de Guadalupe

Post autor: Mirek77 »

Witam.Powoli zbliżam się do zdjęcia skorupy z kopyta.Na dzien dzisiejszy mam już położoną drugą warstwę listewek.Wszystko zostało przeszlifowane i zaszpachlowane.Tak to wygląda.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ