America 609

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Thorus
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

America 609

Post autor: Thorus »

Witam wszystkich:)

Ile się za to zabierałem? oj w latach liczyć trzeba... Ale w końcu startuje.

Najpierw miała być Pinta oraz dżonka. Co do pinty, to troche materiałów zebrałem leżą sobie ładnie w szafce lecz postanowiłem nie rozpoczynać przygody od składania modelu od podstaw wg. planów-żeby się nie przejechać. Z dżonką zacząłem tak planować ze jakbym ją zrobił nie wiedzielibyśmy czy to model szkutniczy czy sci-fi:P

A wiec do rzeczy:

jakoś przed świętami znów zacząłem o modelach myśleć i przeglądając allegro w poszukiwaniu materiałów/narzędzi natknąłem się na aukcję tego oto (żebym nie spalił) Yachtu. Nazwa coś mi się kojarzyła-ktoś już robił na kodze "Americe". jako, że linia kadłuba mi się podoba postanowiłem kupić go sobie pod choinkę. Firma billing boats też mi znana(z nazwy) więc pomyślałem sobie-kupie owy model, wygląda łatwo i prosto, jako pierwszy do nauki może być trafiony, a następny juz będę robił od podstaw-doświadczenia nabiorę jako takiego i nie będę się rzucał na głęboką wodę. Tak tez zrobiłem, model kupiłem i tak do dziś leżał i czekał ponieważ koniec semestru na studiach się zbliżał i sesja wraz z nim. W między czasie kupiłem podstawowe narzędzia-matę i nóż Olfa. Nie przyglądałem się wcześniej planom, tylko z grubsza zestawowi i jestem trochę... zaskoczony?

Najpierw zdjęć kilka(niestety fotografem nie jestem, nie znam sie na tym i chyba nie wychodzi mi to najlepiej, i do tego bateria padła wiec zdjęć mało-ale jakość chyba ujdzie):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



No to teraz czas na omówienie zestawu:

1. plany są wg. mnie na odczep zrobione, słabe jednym słowem-dlatego jeśli ktoś coś o tym modelu wie/posiada materiały prosze o podzielenie się nimi. ogólnie rzecz biorąc plany są mocno skrócone, mało szczegółowe-niekiedy lepsze widziałem do plastikowych modeli w cenie do 50zł...

2. Dziwna budowa kadłuba, wg. mnie jest trochę trudna, przekombinowana i mało praktyczna. kadłub podzielony jest na 2 części lewą i prawą każda robi się osobno i na końcu skleja. element środkowy(ta długa, nie wiem jak ją fachowo nazwać, wzdłużnica) do której mocuje się wręgi jest podzielona na 2 cieniutkie-na 3 zdjęciu pokazałem co z jedną już się dzieje-podobnie jak z 2 innymi sklejkami... wichrują się:(

3. mam troche elementów plastikowych- połączenie drewno+plastik u mnie nie istnieje, zostaną zastąpione metalowymi bądz drewnianymi, niestety bateria padla i nie zrobiłem zdjęcia.

4. kalkomania- zdjecie 4. zastanawiam się co z tym fantem zrobic. w google szukałem zdjęć jachtu lecz cos takiego jak "america 609" nie występuje a pod nazwą "yacht america" pojawiło się kilka fotek które słabo, bo słabo ale ukazały mi te elementy-chyba rzeźbione, takie wiec będę robił, ewentualnie wytrawie z miedzi ale to chyba odpada-musiałbym się dopaść do jakis zdjęć repliki tego jachtu.

5.w zestawie jest klej oraz farbki- klej "Super W" firmy koloron-klej polimerowy do drewna, skóry etc etc. polwki więc chyba nie z zestawu a poprzedniego wlaściciela modelu. oraz 4 farbki humbrola.

Na początek to chyba wszystko, jeśli ktoś nie zrozumiał jak się buduje ten kadłub to na stronie firmy billing boats widzialem filmik z budowy innego jachtu właśnie taką metodą. Prosze o informacje na początek co zignorować co poprawić i jak usprawnić pracę-czego mi jeszcze brakuje a będzie niezbędne no i jeśli ktoś posiada jakies materiały, plany, zdjęcia będę ogromnie wdzięczny jeśli podeśle mi je na PW.

pozdrawiam
Thorus
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:America 609

Post autor: Thorus »

Witam

Zainteresowanie tematem widzę małe, ale mam nadzieje ze jednak jakaś pomoc będzie:)

Dziś rozpocząłem prace nad lewą stroną kadłuba, sklejka z której wykonane sa elementy niestety nie jest najlepszej jakości podobnie jak plany. Niżej 2 zdjęcia, "stocznia" oraz przymiarka wręg.

i mam pytanie do was: jakim klejem kleić wręgi, musi być solidny, mocny, najlepiej taki ktory się nie wchłonie za bardzo w drewno i będzie bezpieczny:)
Obrazek
Obrazek
ODYSEUSZ
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:America 609

Post autor: ODYSEUSZ »

Witaj.
W swoim modelu do szkielety,poszycia i dużych elementow a czasami do drobnicy używam kleju Patex Exspres do drewna.Klei szybko i trwale.Polecam duże opakowania a nie tubki-wychodzi go dość dużo.
Mam nadzieje,że będziesz z niego zadowolony.Miłej zabawy.Marcin
ODPOWIEDZ