Santa Maria Billing Boats

Opisy budowy jednostek żaglowych
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

Witam wszystkich. Jestem początkującym modelarzem i po raz pierwszy zamieszczam post na forum. Chciałbym podzielić się relacją z budowy żaglowca, którego jeszcze nie ma na kodze. Jest to SANTA MARIA. Zestaw BILLING BOATS z 1982 roku. Skala 1:50, długość 80cm. Wszystkie elementy niestety ale trzeba wycinać ręcznie. Poniżej przedstawiam parę zdjęć. Proszę o wyrozumiałość, a szczególnie o dobre rady:).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

No i na początek stępka. Niestety listewka na stępkę jak i dziób i rufa lekko były skoszone. Musiałem je lekko naprostować przed sklejeniem ich razem. Jak długo nie będę się odzywał to proszę o cierpliwość ponieważ urodziła mi się córka, ponadto przeprowadzka a to = mało czasu na model.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: Slawek Kromer »

witam
Santa Maria jest pokazana choć nie z zestawu trzeba tylko popatrzeć
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,5017/catid,524/
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: RomekS »

Tu masz jeszcze jedną...
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,6111/catid,524/limit,6/limitstart,0/
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

Wszystko się zgadza. Jest również z zestawu Artresina Latina. Chodziło mi o to, że nie ma jeszcze Sany Marii z zestawu Billing Boats.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: Tomek Aleksinski »

starybryg napisał:
No i na początek stępka. Niestety listewka na stępkę jak i dziób i rufa lekko były skoszone. Musiałem je lekko naprostować przed sklejeniem ich razem. Jak długo nie będę się odzywał to proszę o cierpliwość ponieważ urodziła mi się córka, ponadto przeprowadzka a to = mało czasu na model.


Proponuje od razu kupic sobie taka oto ksiazeczke z serii Anatomy of the Ship.
http://img682.imageshack.us/img682/7894/008frontcovers.jpg
Pozwoli Ci ona uniknac pozniej pewnych bledow zwiazanych z upraszczaniem zestawow przez firmy produkujace je, (zestawu SM Billing Boats osobiscie nie znam) a jednoczesnie uniknac pewnej kontrowersji w zwiazku z ta konkretnie jednostka. Niektorzy mianowicie uwazaja Santa Marie za karawele, podczas gdy dzis istnieje przewazajaca opinia, ze to statek klasy nao.
W ksiazce przedstawione sa trzy wspolczesne repliki Santy Marii - jedna jako karawela i dwie jako nao. Plany i rysunki tam, szczegolnie takielunku, moga byc bardzo pomocne.

Gratulacje z okazji CORECZKI!!!
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

Dzięki za radę na pewno skorzystam. Serdecznie pozdrawiam.
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

No dziś trochę się ruszyło. Na początek parę wręg.
Obrazek
Obrazek
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

Do mocowania wręg korzystam ze stoczni własnej roboty. Jak widać jest nie dokończona bo brakuje elementów pomagających mocowanie wręg jak również elementów służących do trzymania dziobu i rufy. Może później się tym zajmę.
starybryg
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Billing Boats

Post autor: starybryg »

No i koniec wręg w najbliższym czasie zajmę się pokładem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ