ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Obrazek



Tematem jest model taki jak na powyższym zdjęciu, którego pierwowzorem był model z zestawu firmy "CONSTRUCTO". Niektóre osoby znające mnie wiedzą, że pisałem o rozpoczętych pracach przy tym modelu. Wspominałem o tym w innych moich relacjach do których odsyłam tych, którzy nie są w temacie : http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,31363/catid,526/


Tyle wstępu.


Będąc na urlopie w domu w Polsce porobiłem kilka zdjęć następcy pierwszej Elby. Chciałbym zaprezentować te fotki z jednoczesnym apelem o pomoc w zdobyciu kserokopii planu montażowego pochodzącego z powyższego zestawu.
Prezentowany model jest dwukrotnie większy niż zestawowy i budowany w zasadzie z pamięci i posiadanych zdjęć pierwszego. Jest to trochę "upierdliwe", dlatego jeżeli ktokolwiek widział i ktokolwiek wie, gdzie można uzyskać ksero planu montażowego? Będę bardzo wdzięczny.
Model nie jest malowany a kolorystykę modelu uzyskuję stosując różne gatunki drewna co widać na poniższych fotkach.





Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Dostałem przesyłkę z kogi gretingi i bloczki - REWELACJA !!! "CONSTRUCTOWE" się nawet nie umywają do naszych - polskich - kogowych.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Witam.
W pierwszym wątku założonym dość dawno zwracałem się z prośbą o pomoc w zdobyciu planu monatażowego z zestawu Constructo. Niestety plan na podstawie którego budowałem pierwszą Elbę (kilkanaście lat temu)

Obrazek

gdzieś zaginął. Tamten model został sprzedany, pozostała po nim profesjonalna gablota oświetlona halogenami. Teraz temat odradza się ze zdwojoną siłą, gdyż będąc w Polsce na Świętach Bożego Narodzenia Przywiozłem kadłub następcy z zamiarem wykończenia go tutaj w Anglii. Drobną galanterię posiadam, wałeczki na maszty również, żagle uszyte. Pozostało do wykończenia wyposażenie pokładu.
Jeżeli ktoś z Was zetknął się z tym zestawem ELBA - Constructo, lub ma jakikolwiek dostęp i mógłby wykonać ksero planu (dwa arkusze) byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
W przeciwnym razie pozostaje mi jedynie wiara w moją pamięć i model będę wykańczał "na czuja".
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Po długich poszukiwaniach zdobyłem dzięki uprzejmości hiszpańskiego kolegi Marcosa z Barcelony plan złożeniowy Elby. Model nie jest zbyt trudny, ale budowa z pamięci i na podstawie zdjęć trochę mnie zniechęcała. Na zdjęciach nie ma dokładnej skali, nie widać dokładnie wierceń w drzewcach no i wogóle co plan to plan. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc. Chciałbym podziękować również Andrzejowi1 za podjęcie próby zdobycia dokumentacji. Problem jest w tym, że zestaw został już wycofany z produkcji i nie ma już w sprzedaży. Jedyna nadzieja była, że ktoś posiada zestaw, lub gotowy model i dysponuje planem. Jak widać możliwości internetu są ogromne i otrzymałem tą pomoc z Hiszpani. Bardzo serdecznie dziękuję i teraz zabieram się do roboty.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Zbliża się wielkimi krokami data zjazdu Kogi w Tczewie i chciałbym zabrać gotowy model. Czasu zostało niewiele a roboty - ot trochę.
No to jedziemy dalej:
Doszło wyposażenie kadłuba: kabestan, gretingi, ławy naglowe, komin. Do fotek dołączam regulaminowe tło :).

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Dzisiaj zabieram się za wykonanie wszystkich drzewc: maszty, reje, bomy i bukszpryt.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Dzięki Ryszard za komplement, ale z tą stolarką to nie jest tak do perfekcji ;) .

Drzewca prawie gotowe. Prawie ?, bo muszę jeszcze wykończyć jarzma bomów. Do zdjęcia przylepiłem "do kupy" taśmą klejącą. Następny etap to: wspomniane bomy i zaczynam wiązania.
W niedzielę wstawię następne fotki z postępu prac.

Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Witam ponownie.
Co się zmieniło na pokładzie Elby ?
Ano doszło trochę takielunku, bowiem budowa powoli dobiega końca. Pozostało do wykończenia ożaglowanie tylnego masztu, oraz zawieszenie żagla rejowego na grotmaszt. Wyblinki na wantach i trochę rupieci na pokładzie: beczki, wiadra. Oraz muszę dorobić miecze boczne. Jest duża szansa, że model pojawi się na zjezdzie Kogi w połowie sierpnia.


Obrazek


Obrazek


Trochę snobizmu we mnie siedzi, bo chciałbym Wam powiedzieć mimo, że niedokładnie przez szybki widać to sterówka modelu jest wyposażona. Jest tam w środku mały stolik i ławeczka.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Chciałbym przy okazji prezentacji modelu złożyć serdeczne podziękowanie Mirkowi Rybusowi za przesłanie mi do Anglii jufersów. Mirku oto jak prezentują się jufersy od Ciebie :

Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Sobota:
Doszedł tylni żagiel.

Obrazek


Obrazek

Chyba ELBA szykuje się do rejsu, bo Rum załadowany ;)

Obrazek

Zbliżenie na kotwicę:

Obrazek

Olinowana rufa:

Obrazek

Mam pytanie: Czy ktoś z Was orientuje się czy ta jednostka rzeczywiście istniała w oryginale, czy jest to wymysł firmy, aby powstał stateczek na telewizor. Pytam, bo jeżeli jednostka naprawdę istniała to sterowanie rumplem tak dużą jednostką było chyba bardzo uciążliwe.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Całkiem niedawno wpadł mi w rękę taki fajny folder reklamujący Gdańsk (nawet gdzieś go powinnienem mieć, jak znajdę to zrobię fotkę - niestety nie mam skanera) na którym jest model prawie identyczny jak moja Elba. Ale nie Elba :) . Zielona kolorystyka, nadbudówka prawie identyczna, tak samo ożaglowanie, miecze boczne trochę innego kształtu. Gdzieś ten model znajduje się w Gdańsku, ale nie wiem gdzie. Napewno nie w Muzeum Morskim, bo mam je już obcykane kilka razy. Być może w Dworze Artusa, albo w którymś z Kościołów Gdańskich.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

Doszedł żagiel rejowy.
Tym elementem zakończyłem ożaglowanie modelu. Teraz pozostały do zrobienia buchty na nagle i miecze. Oraz wyblinki na wantach.


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ELBA - szkuner rzeczny bocznomieczowy

Post autor: Jarek »

myszor2 napisał:
Witam . Jestem z tego miasta i jeżeli jest potrzeba to mogę pomóc i popstrykać fotki jak wrócę .


Andrzeju, jakby Ci się chciało to tak dla ciekawości i porównania z Elbą.


Dorobiłem buchty:

1. Klocek

Obrazek

2. Zaplecione buchty

Obrazek

3. I na modelu

Obrazek

Dorobiłem i zamontowałem miecze:

Obrazek


Obrazek



Pozostały wyblinki na wantach i podnosimy banderę :lol:
Zablokowany