Relacja z budowy HMS Bounty

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maciek1711
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: maciek1711 »

Witam wszystkich w mojej relacji z budowy modelu HMS Bounty z MM ale plany zeskanowałem i zostanie zrobiony z drewna.
Pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
maciek1711
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: maciek1711 »

Kilka zdjęć :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
maciek1711
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: maciek1711 »

Witam!
Dzisiaj doszły do mnie zakupione listewki sosnowe i trwają prace nad poszyciem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: Jarek »

Witaj.
No fajnie ! Kolejny Bounty.
Ale na początku muszę Ci wylać kubeł zimnej wody na głowę. Jako, że prawdziwa cnota krytyki się nie boi, przeczytaj do końca i wyciągnij wnioski. Do poszycia wybrałeś najgorszy materiał z możliwych - sosna. Wyglada bardzo nienaturalnie pobejcowana, ale najważniejszą właściwością, dyskwalifikującą sosnę na pokrycia do modeli jest jej silna praca na zmiany wilgotności. Kadłub po pewnym czasie będzie popękany. Jak wspomniałem do bejcowania się też nie nadaje, więc trzeba malować i po pokryciu farbą po czasie pęknięcia widać jeszcze wyraźniej. Poza tym widzę na fotkach, że te listwy masz w stosunku do wielkości modelu monstrualnej wielkości. Nie odwzorowują skali. Przeliczaj sobie zawsze przez podziałkę w jakiej budujesz model jak szeroką listwę w stosunku do oryginalnej żaglowcowej deski masz zastosować.
Po za tym życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: Irek350 »

No można jeszcze wykorzystać te poszycie jako pomocnicze do ułożenia
właściwego z jakiegoś odpowiedniego forniru.
Awatar użytkownika
maciek1711
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: maciek1711 »

spróbuje pościągać poszycie i po wyliczeniu listwa powinna być co najmniej o polowe mniejsza :unsure: jak sie uda ściągnąć to poprzecinam je.. trochę roboty będzie :whistle:
Pozdrawiam Maciej
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: Paliwiak1 »

Witam Macieju:)

Model na pewno będzie piękny tylko faktycznie masz za szerokie te listwy sosnowe. :P Jak je po przecinasz możesz je nałożyć na kadłub tylko, że na nie najlepiej nałożyć fornir i listewki muszą być bardzo dobrze wysuszone albo powinny leżeć, co najmniej miesiąc w pokoju gdzie będzie stał model, bo wtedy listewki będą miały zbliżona wilgotność do pomieszczenia, przez co nie będą tak pracować.
Acha i jak kładziesz listewkę to przyklejaj ją do końca pamiętając, że na dziobie i rufie powinny one sie minimalnie zwężać, bo widzę, że nie masz ich do końca poprzyklejane. Ja na mojej K&M również zastosowałem listewki sosnowe i powiem, że bardzo ciężko sie kładło pierwsze poszycie, bo listewki bardzo łatwo pękały i bardzo słabo dawały sie wyginać a miałem listewki 2x5 i wybierałem tylko te, w których słoje szły wzdłuż całej listewki, bo inaczej zaraz pękały.

A możesz powiedzieć czy masz wręgi szlifowane według skosów poszycia czy tylko wycięte ??:blink:

Z poważaniem Paweł G.
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
maciek1711
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy HMS Bounty

Post autor: maciek1711 »

A możesz powiedzieć czy masz wręgi szlifowane według skosów poszycia czy tylko wycięte ??


Tak szlifowałem według skosów wręgi:)
Pozdrawiam Maciej
ODPOWIEDZ