Santisima Trinidad

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
space85
Posty: 141
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":" Cz\u0119stochowa","desc":"","lat":"","lng":""}

Santisima Trinidad

Post autor: space85 »

Witam serdecznie wszystkich modelarzy. Od kilku tygodni buduję model Okrętu Santisima Trinidad. Chciałbym z tego miejsca przypomnieć jak bardzo wielką rolę odgrywa w budowie statku stocznia modelarska. Jest to niezastąpiona pomoc, dzięki której wręgi mają szanse być w 100% dobrze osadzone w stępce. Dzięki stoczni możemy uzyskać faktyczny kąt 90 stopni między stępką a wręgą. Zbudowanie stoczni wcale nie wymaga wielkich umiejętności i doświadczenia. Mowa oczywiście tutaj o prostej stoczni bez skomplikowanych wyliczeń i wielu wyznaczników. Na zdjęciach prezentuję rezultaty mojej kilkutygodniowej pracy nad Santisimą. Efektu może jeszcze nie widać ale proszę cierpliwie czekać. Niedługo zacznę kolejne prace nad tym modelem i coś dodam. W tej chwili zajmuję się poszywaniem górnej części kadłuba. Zapraszam do oglądania i komentowania. Pozdrawiam Andrzej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: Jarek »

No nie mów, bo już widać.
Szykuje nam się znowu ciekawa relacja. A możesz coś więcej wspomnieć o samym modelu. Rozumiem, że budujesz z zestawu co zresztą widać.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad

Post autor: Zbyszek »

Witaj Andrzeju. Model fajny, ale że tak powiem nie wiemy z kim mamy do czynienia. Wiesz każdy ktoś się tu pojawia to pisze w przywitalni skąd przybywa itd. itd.:whistle:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
space85
Posty: 141
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":" Cz\u0119stochowa","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad

Post autor: space85 »

Witam i przepraszam bardzo na wstępie, że jeszcze się nie przedstawiłem. Jestem tutaj faktycznie nowy i dopiero poznaję tą wspaniałą stronę:)
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad

Post autor: ataman »

space85 napisał:
Witam i przepraszam bardzo na wstępie, że jeszcze się nie przedstawiłem. ... Bardzo chętnie więcej o sobie napiszę jak tylko dowiem się gdzie takie informacje można zmieszczać. ... Andrzej:)


Tutaj jest właściwe miejsce do tego celu: http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,showcat/catid,526/
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad

Post autor: Budrys »

ataman napisał:
Tutaj jest właściwe miejsce do tego celu: http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,showcat/catid,526/

Może to nie ma aż tak wielkiego znaczenia ale Szanowni Moderatorzy przestali zwracać uwagę również i na wypełnianie "profilu" (Regulamin Forum pkt. . . ). W gruncie rzeczy może i mała rzecz ale po coś jest. Lekceważenie dużych spraw rozpoczyna się od omijania małych.
Ad rem. Ładny i czysty montaż kadłuba. Zastanawia mnie tylko czy właściwe są w takim stopniu wypukłe szpilki mosiężne. Czy raczej powinny być wpuszczone do powierzchni poszycia? Muszę zajrzeć do ikonografii.:huh:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
space85
Posty: 141
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":" Cz\u0119stochowa","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad

Post autor: space85 »

Witam. Myślałem o tym aby wystające końcówki wpuścić do poszycia ale mam ciekawy pomysł który się sprawdza podczas budowy. Santisima ma mieć na poszyciu widocznym na zdjęciach jeszcze 2 inne poszycia. Pierwsze z nich zakryje całkowicie główki szpilek. Listwy które posłużą do poszywania drugiej warstwy mają grubość ok 3mm przy czym główki szpilek wystają 0,5mm. Pomysł wygląda następująco: Zacząłem wbijać końcówki szpilek w 2 poszycie. Pomalowałem główki farbą i docisnąłem do nich listewkę 2 poszycia co dało efekt jakiego oczekiwałem. W miejscach gwoźdźi na listewce pozostały punkty z farby. W tych miejscach nawierciłem maleńkie otwory na grubość główki szpilki (0,5mm). Dzięki temu szpilka całkowicie chowa się między jednym a drugim poszyciem nie powodując nierówności kadłuba. Wcześniej myślałem o wpuszczeniu szpilek całkowicie w pierwsze poszycie ale sprawdziłem na zapasowych wręgach co się może w takiej sytuacji stać. Przy tego typu materiale jaki został dostarczony (sklejka), wręgi zaczęły pękać co spowodowało mało stabilne osadzenie szpilek trzymających poszycie. Użycie kleju też niewiele tutaj pomogło. Przy tym modelu nie polecam takich sztuk chyba, że ktoś ma bardzo duże doświadczenie w tego typu sprawach. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
space85
Posty: 141
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":" Cz\u0119stochowa","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad

Post autor: space85 »

Witam ponownie:) Od kilku dni się nie odzywałem, ale byłem pochłonięty kolejnymi pracami nad Santisimą. skończyłem pierwsze poszycie górnych pokładów i lada dzień zaczynam drugie oraz pierwsze dolne. Puki co wykonałem elementy głównego pokładu (luki i gretingi). Przesyłam kilka nowych zdjęć i zapraszam do oglądania oraz komentowania. Pozdrawiam Andrzej:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad

Post autor: Zbyszek »

Andrzej fajnie to wychodzi. Ja na twoim miejscu pokryłbym cały kadłub najpierw pierwszą warstwą, przeszlifował, a następnie dopiero kładł drugą właściwą warstwę.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
space85
Posty: 141
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":" Cz\u0119stochowa","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad

Post autor: space85 »

Witam i dziękuję za poradę. Na pewno z niej skorzystam. Kadłub na zdjęciach jest jeszcze przed generalnym szlifowaniem. Wczoraj zacząłem już nad nim prace. Jak tylko będą widoczne rezultaty tej pracy to coś nowego tu zamieszcze. Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ