szebeka

Opisy budowy jednostek żaglowych
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

szebeka

Post autor: pixi116 »

Witam. Chciałbym wam przedstawić krok po kroku budowę wiosłowo-żaglowego statku, SZEBEKI XVIII .;)
Postaram się przedstawić budowę tego statku na zdjęciach. Jestem średnio zaawansowany więc w razie czego proszę o wskazówki. To mój 2 samodzielny model wystawowy. Plany posiadam z kartonowego dwumiesięcznika: Szkutnik 2/93.Model jest wykonany z drewna: głównie sklejki i forniru.
Obrazek
Tomek
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Zacząłem od odrysowania szkieletu na 2mm sklejce. Mósiałem odrysować wszystkie elementy bardzo dokładnie. Oczywiście niektóre części ożebrowania trzeba było wyciąć na sklejce 1mm, postępowałem wedle instrukcji kartonowego opracowania. Przed sklejeniem wszystkie elementy trzeba próbnie złorzyć aby przekonać się czy wszystko do siebie pasuje. Mając już pewność skleiłem wstępnie cały szkielet, po czym upewniłem się że jest wszystko symetrycznie złożone.
Obrazek
Obrazek
Tomek
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Wstępnie model będzie wyglądał tak :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tomek
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: GrzesiekD »

Zajrzyj kolego do przywitalni i napisz co nieco o sobie. (popraw przy okazji błędy w poście, bo ten "rzaglowego" aż piecze i kłuje w oczy.... )
Rozumiem, że to będzie relacja z budowy, tak? Skoro, ze Szkutnika to będzie to sam karton,
czy wzbogacony o fornir, a może z samego drewna?
Nie oferuj skanów czyjejś ciężkiej pracy i chleba. Każdy zainteresowany modelami wydawnictwa
Szkutnik kupi go chętnie nawet za kilkadziesiąt zł.
EDIT: Jak chcesz uniknąć więcej komentarzy odnośnie Twojej pisowni, a zwłaszcza ortografów to popraw błędy.
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Oczywiście po sklejeniu trzeba wyszlifować i wyrównać wszelkie krawędzie przyszykowując podkład na zewnętrzne poszycie. Sam model ma konstrukcje wręgową ze sklejki z poszyciem fornitowym oraz innych materiałów pomocniczych.
Tomek
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Oczywiście najpierw zabrałem się od pokładu. Nie jest on wszędzie na takiej samej wysokości. W miejscach gdzie pokład jest wyższy przykleiłem fornir.
Obrazek
Tomek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szebeka

Post autor: mirek »

Witaj kolego .
Zastosuj się do sugestii Grześka i pisz poprawnie.
Jeszcze jeden taki post i zostaniesz zablokowany
Pozdrawiam Mirek Rybus
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Aby lepiej pokazać różnice wysokości dla porównania zamieszczam kolejne zdjęcia z wykończoną częścią pokłądu głównego.
Obrazek
Obrazek
Tomek
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Zamieszczam kolejnych pare zdjęć przedstawiających wykonanie przedniej i częściowo tylniej sekcji modelu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tomek
pixi116
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szebeka

Post autor: pixi116 »

Oto zdjęcia przedstawiające dokńczenie budowy rufy (jeszcze bez zewnętrznych zdobień).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tomek
ODPOWIEDZ