arm'd schooner Berbice

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

arm\'d schooner Berbice

Post autor: jerry_bee »

jakiś czas temu rozpocząłem budowę szkunera z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość, Berbice. sama jednostka w zasadzie niczym się nie wyróżniła, to korsarski 'prywaciarz' łupiący Anglików. jego jedyną zasługą jest to, że to najstarsze zachowane plany amerykańskiego szkunera z mniej więcej 1789 roku. zachowane przez brytyjską admiralicję, bo sam okręt został schwytany i przekazany do angielskiej służby. po czym zatonął kilka lat później na Bermudach. plany nie mówią nic o wyposażeniu, zwłaszcza o szalupach (ale tu mam swoje przemyślenia, jak dojdę do tego tematu to się rozpiszę). bue wiadomo też nic o kolorystyce, oflagowaniu, ale to można założyć przez analogię. Berbice lekko wyróżnia się od innych szkunerów, ponieważ posiada jeszcze wyniesiony pokład rufowy, później coś takiego nie pojawia się. podobno coś tam świadczy, że może to być dzieło szkutników skandynawskich...

buduję na podstawie rysunków z książki Marquardta 'The Global Schooner'. niestety, mam dość mieszane uczucia co do jakości tych rysunków. co prawda, nie są to plany przeznaczone do budowy modelu, ale jest w nich kilka nieścisłości. niestety, wyszły na jaw, kiedy budowa była już w toku. postanowiłem brnąć dalej z tematem. plany Berbice publikowane były w nr 101 (zdaje się, albo 100) czasopisma 'Model Shipwright', autorstwa również Marquardta. nie wiem, czy to te same rysunki. jeśli tak, to z tymi samymi błędami. sam Marquardt opierał się na planach Chapelle'a, niestety nie udało mi się ich również zdobyć. Chapelle z Marquardtem nie zgadzają się też w innych sprawach: z którego roku jest jednostka, kiedy zatonęłą... ale to panowie ci muszą już wyjaśnić między sobą. i to raczej już w krainie wiecznych łowów.
w związku z brakami w planach będę się podpierał jeszcze Chapmanem (z powodu szwedzkich korzeni okrętu) i książką Peterssona 'Rigging period fore-and-aft craft'. oczywiście liczę też jak zwykle na pomoc Szanownych Forumowiczów.

tyle tytułem ględzenia, budowa dotychczas przebiegała tak:

- tu nie ma co pisać, klasyka. szkielet ze sklejki, wręgi ustawione prostopadle do kila. potem nastąpi podniesienie dzioba, o jakieś 3 stopy (oczywiście przeliczę skalę):
Obrazek
Obrazek

- po czym okazało się, że sklejka jakaś taka trefna była i się wypaczyła wzdłużnica. wyprostowałem klinując kawałkami listewek:
Obrazek
Obrazek

- następnie wypełniłem dziób i rufę, wyszlifowałem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- przygotowałem kil i stewę, na razie dziobową, bo z rufą jeszcze walczę z powodu kiepskiej dokumentacji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- wyznaczywszy linię pokładu za pomocą pomocniczej listewki i używając twierdzenia Talesa wyznaczyłem dla każdej wręgi szerokości listew:
Obrazek
Obrazek

- listewki olchowe 2/5 mm, z przygotowanymi wycięciami na stealersy:
Obrazek

byłbym niewdzięczną małpą, gdybym nie wspomniał, że mam możliwość i przyjemność co jakiś czas omawiać postęp i niuanse budowy w gronie naszego Dirschauer Vereine, w skromnym dwuosobowym gronie. myślę, że Marian dotrze do tego akapitu i się ugnie i pokaże co sam majstruje. a jest na co popatrzeć.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: oksal »

W końcu Jerry robisz w przyjaznej skali;) A jeszcze jedno koniecznie "zagoń" Mariana do relacji. Z tego co pamiętam w planach miał Granado. Marian pozdrawiam a wieczorem to do Was kuflem pomacham;)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: ryszardw »

Ja też buduję szkuner Princ de Neufchatel( w skali 1:50 o dł 110cmz bukszprytem) amerykański z roku ~1800 o podobnej historii.Zdobyty przez anglików ,wyremontowany po czym zatonął z niewiadomych powodów.O ciekawej historii i traktowany przez amerykanów jako okręt bohater .Prace daleko zaawansowane lecz przerwane na czas budowy Princa .Piękny okręt.Smukły o wielkich żaglach .Pozdrawiam R
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: bartes123 »

Czy aby 17 numer Shipyard nie był o tym szkunerze?
Awatar użytkownika
Rafal
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: Rafal »

Witam,
Jerry przepraszam za off-topa :blush:
"Ja też buduję szkuner Princ de Neufchatel"
Czy mogę prosić o jakieś fotki - równiez buduję Neufachtela tyle, że podstawa to Zestaw Model Shipways, chciałbym zobaczyć jak to u Ciebie wygląda .
Pozdrawiam
Rafał A.

www.motogaragekutno.pl
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: jerry_bee »

nie podałem w jakiej skali jest model - 1/48. jak słusznie zauważył Adam, całkiem słuszna i przyjemna.
Bartes - rzeczywiście, Shipyard wydał Berbice jako wycinankę.
Rafał - w trakcie poszukiwań materiałów na temat mojego szkunera wiele razy natknąłem się na Princa. sam chętnie zobaczę jak wygląda w wykonaniu Ryszarda ;)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: ryszardw »

Zajrzyjcie na moją stronę modelestatkow.republika.pl Do wykonania pozostały żagle i w zasadzie mógłbym robic oba ale mam zbyt mało miejsca .Princ z trudem mieści się na stole .Jak zamontować maszty nie mam pojęcia.Szkuner wykonuję na podstawie czeskich planów ,nie są najgorsze.Pozdrawiam R.
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: jerry_bee »

mała aktualizacja:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: mirek »

No fajnie się to zapowiada i mam nadzieję ,ze wytrwasz do końca.
Skala jak już Oksal powiedział słuszna już nie kieliszkowa jak w przypadku jachtu ;)
Mam jednak jedną uwagę, chodzi o pokrycie. Moim zdaniem nie jest to olcha lecz osika , jeżeli się nie mylę to mam prośbę , abyś napisał kilka słów na temat tego drewna, chodzi on Twoje wrażenia i odczucia w pracy z tym drewienkiem , jak się wygina itd.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
goozik69
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:arm\'d schooner Berbice

Post autor: goozik69 »

Jerry plany Berbice wydali bracia Węgrzy (na podstawie H.I.Chapelle) jakiś ich skan posiadam. Jest tam pokazane rozmieszczenie dział, ich rodzaj, jest pokazane gdzie jest szalupa i jej plan. W książce " The Baltimore Clippers" (H.I.Chapelle - a jakże inaczej) jest przykład sloop-a Swift, który też ma podniesiony pokład.
ODPOWIEDZ