Santisima Trinidad - OCRE

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Santisima Trinidad - OCRE

Post autor: Leon27 »

Tyle sie naogladalem juz relacji ze postanowilem przy chwili zaatakowalem zestaw ktory lezy juz u mnie od ubieglego roku od przed gwiazdki. Kupilem go w hobbyguinea. Zaplacilem karta. Poczekalem 3 tyg i przyjechal.

To lecimy coby nie owijac w bawełne
Szkielet jak widac ma mnijej bajerów. niz DA plusem są belki stabilizujące poszczególn wregi co przewidzaił producent. Moze sie obejdzie bez stoczni. Elementy szkieletu poklady itd sa w jednym kawalku a nie jak w DA.

Polełnilem srodkowy pokład. Potraktowalem go jako poligon. Dawno juz nie robilem w modelarstwie okretowym i stad ten dosc mizerny efekt. Jeszcze jakis taki podenerwowany bylem. Gorny poklad juz jest będzie bardziej wypieszczony. Stosuje klepkowanie tak jak emilius zalaczyl w swojej relacji na gorym pokladzie. Dolny zrobilem jak zrobilem juz taki bedzie.. Co do kołkowania to chyba sobie podaruje. Grubosc planki jest tak jak powinna byc 3 mm a nie jak w DA 5 mm.Klepki dane przez Ocre są też znacznie ciemniejsze co widać na foto (pęk, białe to DA). Po wywerniksowaniu chyba wyglada ok. Cos jeszcze na ten werniks klasc czy wystarczy???? Co sądzicie na temat pomyslu z ołówkiem zamiast kolkowiania????

Naprawde sporo bym musial się nakłuć. Chyle czoła wszystkim tu obecnym kornikom:))) Tymbardziej ze przy tym deskowaniu to wyjdzie kokolo 1000 dziur. Mysle ze ołówek powinien załatwić sprawe. Do nakladania filmu z kleju i ustawnia jak nalezy deseczek zrobilem sobie z kawalka klepki parkietowej bardzo prymitywny aczkowielkiek pozytywny przyrzad.(Ktores zdejecie z listewkami u góry) Szczypce i spinacze biurowe kiepsko sie sprawdzaly przy 3mm listewkach . Jednorazowo wchodzi 8 listewek. Nie wypadaja chcialem zrobic na wiecej szersze ale stwierdzilem ze nie potrzeba. Jakos polproduktu na polad poprawila sie diametralnie. Dolny wykonczony poklad jest czesciowo robiony z filmem z kleju a czesciowo bez. Od razu widac co jest co. Pocieszam się ze niewiele pod tymi szalupami widać:))) To na tyle wkrotce ciag dalszy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Leon27 »

Witam po przerwie dosc długiej. Reaktywuje wątek. Powstaly poklady. Najlepiej uwazam wyszedl mi pokład najbliżej rufy.Jest to wersja koncowa. Nie bezie żadnych gwoździ ani imitacji. w wersji ukladu oryginalnego byloby tego za dużo. Na zdjęciach mój uchwyt do robienia deseczek.Proste a bardzo poręczne.Nie wiem czy bylo prezentowane.am pytanie!!! Robię maszty pomiędzy innymi pracami. Czy kosze zawsze byly czarne cale???I od gory i od dołu??? Podoba mi sie to co mi wyszło i zastanawiam sie czy nie pomalowac samego dołu na czarno a gore zostawic tak jak jest. co Wy na to????Na razie belki pod bocianie gniazd są juz wymalowane na czarno. Wypełniłem resztkami wręgi dziobowe tak w między czasie. Jak szkończe maszty to atakuje klejenie kadłuba w końcu.Wykombinowalem sposób na cześc które producent zaleca robic z listewek oklejajac wokolo czesci kolomny masztu. Ja z uwagi na koniecznośc łaczenia okraglaka ( zabraklo 1,5 cm a wszystkie warianty podzialu fi 8 zrobilem wczesniej i nijak by nie starczylo). Brakoroby za kawal grosza!!!! Chyba ze tylko mój zestaw miał taki brak. Strach się bac co bedzie dalej a jeszcze instrukcja po hiszpansku a moja znajomosc Hiszpańskiego jest conajwyzej migowa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Jarek »

Witam.
Dziwnie trochę to robisz. Kadłub masz jeszcze nie poszyty a już wstwiasz maszty. Będą Ci niezmiernie przeszkadzać przy wykonaniu poszycia. No i trochę tempo Ci się ślimaczy. Ja wiem, że tutaj pośpiech jest nie wskazany, ale prawie rok nic nie zrobiłeś przy kadłubie. To taka refleksja tylko. A jeśli chodzi o sprawy merytoryczne to w żaglowcach jest tak, że trzeba je wypieścić. Nie muszą mieć właściwości nautycznych- nie będą pływać, nie są napakowane elektroniką, ani mechaniką. Jedyne ich walory to wystawowść czyli muszą byc piękne a za tym idzie wypieszczenie każdego elementu. Jeśli było w oryginale kołkowanie desek pokładu to rób kołkowanie a nie używaj ołówka i innych tanich imitacji. To taka moja rada. Trzymaj się dokumentacji i maluj zgodnie z planem lub wyszukanymi w internecie fotkami, a nie jak Ci się podoba. A wtedy Twój model będzie nabierał profesjonalnego wyglądu. Każda krytyka jest wskazana, żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski. Tutaj na forum jest mnóstwo ludzi z ogromnym doświadczeniem, służących Ci dobrą radą i pomocą. A gdy wzbudzisz zainteresowanie swoim profesjonalnym podejściem do sprawy to sukces murowany. Ja osobiście uważam, że każdy model, nawet zwykłego kajaka, jeżeli jest wykonany profesjonalnie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, skali wzbudza zainteresowanie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: oksal »

Jarek napisał:
Witam.
Dziwnie trochę to robisz. Kadłub masz jeszcze nie poszyty a już wstwiasz maszty..


Jarek nie koniecznie. To jest dobry sposób na wypełnienie "czasu" schnięcia kształtowanych listew a i jest dobrą odskocznią od monotonii poszywania:) Zauważ, że są i relacje kolegów, którzy ciągną budowę 2-3 jednostek jednocześnie. Fakt kilka jest już "martwymi projektami" ale to nie oznacza, że nie będą ukończone.

Leon co do wykończenia modelu to podpisuję się pod tym co Jarek napisał. Posłuchaj tej rady.
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Leon27 »

Perturbacje w życiu są różne stad poprzednie podejście trafiło do pudełka.A maszty są wyciągalne. Co do pytania o bocianie gniazda to rozumiem że maja byc czarne bo odpowiedz nie padła.Wypieszczanie wypieszczaniem. Moje deski pokladu maja wg OCR jak pisalem wczesniej szer 3 mm. A robienie jakichkolwiek gwoździ w tym ukladzie poszycia pokladow daje 3 razy wiecej gwoździ niz przy poszyciu pół deski na pół deski tak wiec samo to ze juz zrobile oryginalny podzial desek pokladu byl mrówcza praca a pakowanie tyle gwoździ popsuloby efekt. Co do malowania z tego co czytalem ze okret tego typu okolo 140 dział powinny byc cale koloru wiśni na zewnatrz producent przewidzial rozne kolory drewna z uderzajaca biela zamiast czerwieni. Poprawiam producenta gdzie mogę ale chyba i te proponowana kolorystyke przez producenta i utrzymam.. Po samych masztach widać ze maja wzmocnienia dodatkowe i i same bocianie gniazda nie sa uproszczone jak proponuje OCRE. Dziękuje za uwagi zawsze sa cenne dla mnie wiec liczę na Wasze sugestie. Praca wre przy żubrze:)))
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: RomekS »

Leon27 napisał:
Co do pytania o bocianie gniazda to rozumiem że maja byc czarne bo odpowiedz nie padła.


Były smołowane, niemniej ładniejsze są w kolorze drewna.
Farba trochę "szpeci" drewno i powinna być używana w modelach redukcyjnych.
Jeżeli masz zamiar trzymać się tego jak było w oryginale, maluj na czarno.
I jeszcze jedno...
Na tego typu okrętach to były chyba platformy marsa
lub wyżej platformy salingu,
a nie bocianie gniazda. Tak mi się wydaje....
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Hadżi »

Witam!

Leon27 napisał:
Na zdjęciach mój uchwyt do robienia deseczek.Proste a bardzo poręczne.[/img]


A ja bym prosił o bliższe opisanie tego przyrządu w zastosowaniu i parę fotek w zbliżeniu.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Leon27 »

Co do odpowiedzi na pytanie co to za urządzenie odpowiadam iż jest to zwykła deska mozaiki dębowej z wyfrezowanym rowkiem na szerokość grubości 8 planek i głebokości na szerokośc planki. Pozwala łatwo trzymać deseczki w zwarciu w celach przeszlifowania do jednej grubości. Można szlifować przesuwając wzdłuż dłuższych klapek co jest bardzo istotne ponieważ wieksze elementy się łatwiej i szybciej obrabia.A potem nałożyć film z kleju i ciach ciach. Klapki gotowe Metoda łapania spinaczami do papieru jest dla mnie trochę ułomna jesli chodzi o szlifowanie aby deski 3 mm byly równe i stad ta kombinacja. Pod spodem postępy komentarza nie trzeba chyba:))) Na miesiąc prawie odskoczyłem od santismy w celu remontu La Courone gdzie zapraszam do wyrażania opinii w innej relacji mojej:))). Czekam teraz az przyjdzie garść bloczków 3 mm do podpięcia altylerji. Bardzo mi się podoba efekt uzyskany po werniksie matowym jeśli chodzi o wyciąganie głębi mahoniu w poszyciu. Polecam!!!! Nawet werniks nie eksponuje tak wypełnień klejem i pyłem drewnianym szczelin. Jak coś to podam jaki to werniks. Lakiery różne testowałem i rzaden nie dał takiego efektu. Fakt że trochę pachnie brzydko ale co tam. Przy żubrze da się wytrzymać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Leon27 »

Zabawy z armatami!!!!

Uznałem że przy tylu działach średnio mi się podoba to świecenie. Fakt że podkreśla lufy sam mosiądz jest fajny ale mi nie o to chodzi. Ta ładna armata na drewnianej lawecie to osprzęt z La Courone fabrycznie czerniony mosiądz. Reszta to z zestawu Ocre i moje kombinacje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad - OCRE zestaw

Post autor: Leon27 »

Trochę odpuściłem i nie mogę się zebrac do ataku na sam okręt. Przyszła do mnie tona bloczków do podpięcia armat. Coś tam zrobiłem w kwestii szalup. Wzorowałem się na opisie budowy szalupy w skali 1/50 z zestawu AL i na podstawie rysunków budowy modelu ST która stoi w muzeum w Havanie. Druga jak widac to jeszcze skorupka. Pytanie mam co to za półkoliste gadżety od steru odchodzą i opierają sie na podłodze łódki. Przedłużenia rumpla???? Jeszcze tego u siebie nie mam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ