Czółno z Morombé (Madagaskar)

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: jaxa »

No i udało mi się zdobyć Modelarza 10/93 z planami czółna z Morombé.

Obrazek Obrazek

Na szczęście w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku stoi oryginał,
na podstawie którego plany zostały opracowane, co umożliwia dokładne przyjrzenie się detalom.

Plany prezentują się tak:
Obrazek

Czółna takie robione były zazwyczaj z drzew mangrowych i takie byłoby najfajniejsze, ale można wydłubać je
z drewna olchy, topoli, brzozy lub lipy (drewno powszechne w modelarstwie szkutniczym), problem jednak w tym
skąd zdobyć w Gdańsku klocek 25x30x230 mm (na wszelki wypadek może lepiej 460 :) )?
No nic - trzeba będzie poszukać, a jak się już znajdzie ...brać się do roboty
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: ataman »

Znaczy... to jest dłubanka?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: mirek »

Zajrzyj do jakiegoś marketu budowlanego tam olchę powinieneś dostać bez problemu , szukaj w dzaiałach drewno
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: jaxa »

Ano dłubanka. Pewnie znów lokalizacja nie do końca właściwa, ale żagiel posiada, więc do żaglowców zaliczyć można :). Interesuje mnie raczej starożytność, prehistoria i etnografia, stąd właśnie wybieranie takich modeli. Podziwiałem twoją łódź klepkową (i drakkar Niny) i przyznam, że chciałbym dojść właśnie do tego typu statków, czyli krytych nakładkowo, ale jeszcze daleka droga przede mną. Chętnie skorzystałbym właśnie z Twojej wiedzy na ten temat i bardzo się cieszę, że zawitałeś do mojej szkutni :)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: jaxa »

Mirku, czy aby na pewno w dziale drewno? :woohoo: Ale dziękuję za radę - zajrzę i mam nadzieję, ze znajdę, choć wolałbym bardziej egzotyczne...
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: Zbyszek »

No już koledzy nie raz pisali, że drewno z którego w orginale była lódź zrobiona nie zawsze będzie odpowiednie na model tej łodzi. Więc pozostanie ci faktycznie pobiegać po składach drewna lub podejść do stolarza, napewno znajdzie jakieś odpowiednie drewno. Ja bym ci polecił brzoze jest na tyle miła w obróbce że nie sprawi ci kłopotów. A tak pozatym to podoba mi się ten twój modelik.

P.S. Jak nie znajdziesz odpowiedniego materiału daj znać.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: jaxa »

czyli olcha czy brzoza?
przypomnę, ze chodzi o drewno, które łatwo obrabia się dłutem i to dłutem półokrągłym łyżkowym, czyli powinno być bardzo miękkie (tak mi się zdaje) i chyba nie łupliwe. Porównuję gatunki na stronie http://koga.net.pl/content/view/315/278 i wychodzi, że faktycznie brzoza, ale może z doświadczenia kolegów wynikają jakieś inne sugestie. To pierwsza moja taka praca, więc...
Zbyszku - dziękuję (o której łodzi mówisz?) :)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: jaxa »

Wykorzystując czas (sklepy i warsztaty zamknięte) zająłem się planami. Skany z podziałem na etapy prac zrobiłem :)
plany kadłuba
Obrazek
i plany konstrukcji pływaka
Obrazek

Teraz zastanawiam się nad skalą. Chciałbym aby większość modeli jakie zamierzam w przyszłości zrobić były porównywalne, a biorąc pod uwagę, że następne są (najpewniej) łodzie klepkowe... Skala oryginalna planów to 1:25, ale np. łódź wikingów w tej skali... No sam już nie wiem.
Mam o czym przy święcie myśleć :)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: jaxa »

Dziś zrobiłem kilka fotek detali bliźniaczej łodzi (bez żagla) z Tuelar...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za tydzień zrobię sobie sesję z właściwym oryginałem, ale to daje już pogląd na podejście tubylców na szkutnictwo :)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Czółno z Morombé (Madagaskar)

Post autor: ataman »

No Jaxa! Jestem pełen uznania, moim zdaniem, bardzo dobre podejście!. Sam przystępując do łodzi z lądu, zagłębiałem sie ponad pół roku w materiały źródłowe, zdjęcia z odkrycia in situ, z konserwacji.. ale też i przebrnąłem przez kupę publikacji o łodziach wczesnośredniowiecznych..
Jeśli masz taką możliwość, to fotografuj przede wszystkim szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych, takie tam duperelne detale.. łączenia, wiązania itp.. napewno będzie toto pomocne przy budowie.
Ta łódź to stoi w CMM?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ