szkuner America

Opisy budowy jednostek żaglowych
krzysztofj
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

szkuner America

Post autor: krzysztofj »

Witam. Od dłuższego czasu jestem częstym bywalcem na forum. Zainspirowany waszymi statkami postanowiłem też sam coś spróbować. Rozpocząłem budowę szkunera America. Zamieszczam kilka fotek z obecnego etapu prac. Czekam na wasze opinie .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkuner America

Post autor: Budrys »

Witam. America to wdzięczny model na początek. Niezbyt skomplikowany w szczegółach, o ładnej i "rasowej" sylwetce. Dobry też do przećwiczenia podstawowych technik modelarskich. Budujesz go z jakiś planów czy z zestawu? I z czego robiłeś poszycie (pierwsze?)
Myślę, że znajdziesz tu wiele ciekawych informacji a w miarę potrzeb i pomoc!:)
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkuner America

Post autor: Tomek Aleksinski »

Szkuner "America" w marinie w San Diego, sierpien 2007
http://img404.imageshack.us/img404/4873/66americainmarinajp2.jpg
krzysztofj
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkuner America

Post autor: krzysztofj »

Pierwsze poszycie wykonałem z sosnowych listewek grubości 2mm, a drugie z mahoniowego forniru 0,5mm. Część górną kadłuba chcę pomalować na czarno. Model buduje na podstawie planów.
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkuner America

Post autor: Budrys »

Tomek Aleksinski napisał:
Szkuner "America" w marinie w San Diego, sierpien 2007
http://img404.imageshack.us/img404/4873/66americainmarinajp2.jpg

Witaj Tomku.
Jak znam życie i (chyba) Ciebie to masz więcej zdjęć i to ze szczegółami! ;) Też jestem zainteresowany a szczególnie detalami. Co do jednego szczegółu trudno jest znaleźć jednoznaczne wyjaśnienie: grating w kokpicie - kratownica czy wzdłużnie ułożone listwy?? Na zdjęciach i w planach, m.innymi z internetu, można znaleźć jedno i drugie. W zestawach, np. Constructo jest kratownica ale w inny chyba widziałem listwy. Wyrobiłem sobie zdanie, że jednak w pierwowzorze była kratownica. A w Twoich planach Krzysztof co masz? Będę wdzięczny Wam za wyjaśnienia.:(
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
krzysztofj
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkuner America

Post autor: krzysztofj »

W moich planach w kokpicie są wzdłużnie ułożone listwy i raczej w taki sposób będe go wykonywał.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkuner America

Post autor: Tomek Aleksinski »

Budrys napisał:
Witaj Tomku.
Jak znam życie i (chyba) Ciebie to masz więcej zdjęć i to ze szczegółami! ;) Też jestem zainteresowany a szczególnie detalami. Co do jednego szczegółu trudno jest znaleźć jednoznaczne wyjaśnienie: grating w kokpicie - kratownica czy wzdłużnie ułożone listwy?? Na zdjęciach i w planach, m.innymi z internetu, można znaleźć jedno i drugie. W zestawach, np. Constructo jest kratownica ale w inny chyba widziałem listwy. Wyrobiłem sobie zdanie, że jednak w pierwowzorze była kratownica. A w Twoich planach Krzysztof co masz? Będę wdzięczny Wam za wyjaśnienia.:(


Niestety, to jest tylko jedno zdjecie szkunera America, jakie mu pstryknalem. Gdybym wiedzial, ze Cie interesuje, byc moze udaloby mi sie pstryknac i ten detal. Szkoda...
Portem macierzystym tej repliki jest San Diego, pld. Kalifornia.

Watpliwosci, czy kratownica czy wzdluznie biegnace planki w kokpicie, byc moze wiaza sie z faktem, ze obecnie istnieja trzy (o ile wiem) repliki tego szkunera; dwie amerykanskie i jedna bulgarska (!). Oryginalna jednostka ulegla zniszczeniu podczas II wojny sw. (zawalil sie na nia dach hangaru nadmiernie obciazony sniegiem).
Czy wspolczesne repliki sa wierne oryginalowi i na ile, tego juz nie wiem. Na internecie widzialem kiedys zdjatko, na ktorym, o ile pamietam, byla tam kratownica, ale to wcale nie stanowi gwarancji ze wlasnie tak bylo na oryginalnym szkunerze.
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkuner America

Post autor: Budrys »

Wielkie dzięki za szybką i tradycyjnie rzeczową odpowiedź.:cheer: Znalazłem kilka różnych kopii planów zawierających te dwa warianty kokpitu ale nie udało mi się ustalić stopnia ich zgodności z oryginałem. Z większym sentymentem skłaniam się ku gratingowi.;)
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
krzysztofj
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkuner America

Post autor: krzysztofj »

Witam! Troszke to zajeło, ale w koncu wykonałem kadłub. Przedstawiam kilka zdjęć które przedstawiają obecny stan budowy. Kolejnym krokiem będzie pokład który zamierzam wykonać z brzozy.
Pozdrawiam Krzysztof!!!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkuner America

Post autor: Budrys »

krzysztofj napisał:
. . . Kolejnym krokiem będzie pokład który zamierzam wykonać z brzozy.


Przyglądam się uważnie relacji i nie potrafię jednoznacznie określić czym kryłeś kadłub? Zdjęcia wnętrza kadłuba sugerują co innego a zdjęcia poszycia z zewnątrz co innego. Dwuwarstwowe? Czy kwestia oświetlenia?:ohmy:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ODPOWIEDZ