Wielka galeona Zygm.Augusta

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: kagra »

Witam wszystkich!
Po Wodniku zastanawiałem się co dalej budować. Sentyment do starych żaglowców pozostał.Długo nie wybierałem tym bardziej że będzie dalej pod polską banderą.Postanowiłem wziąść się za Smoka w/g planów M.Prosnaka posiłkując się paroma zdjęciami modelu z muzeum Marynarki Woj. w Gdyni.Można dyskutować że takiego galeonu nie było albo wyglądał zupełnie inaczej,niemniej ważne jest to że wygląda zupełnie przyzwoicie jak rasowy żaglowiec tego okresu.Może uda mi się go w miarę przyzwoicie zbudować,wykorzystując doświadczenie, wiedzę oraz pomoc kolegów z Kogi.
Będzie to model w skali 1:50 w tym celu przeskanowałem wręgi i linie teoretyczne kadłuba ponieważ w planach jest w skali 1:100.No i będzie niezły kajak dł.całkowita pow. 1m.
Wręgi osadziłem na belce 20 na 30mm.Warunek musi być idealnie prosta.Tak samo prostokątne wycięcia we wręgach precyzyjne.Gdy to się spełni nie ma problemu z symetrią.
Przestrzenie miedzy wręgami wypełniłem beleczkami z drewna lipowego zostawiając naddatek na szlifowanie.Zakończenie rufy i dziobu wypełnię wyprofilowanym klockiem.Po tygodniu pracy połowę kadłuba mam zrobione.Jak wygląda stan prac przedstawiam na kilku zdjęciach.Pozdrawiam.Kazimierz
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: stefan »

To faktycznie kawał modelu:) zapowiada się ciekawa relacja.
Powodzenia:)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: ryszardw »

Ale Ci to idzie Już kawał roboty masz za sobą a mnie się dłużyło Pozdrawiam R
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: kagra »

Goły kadłub idzie szybko.Ale go póżniej ubrać to już baaardzo długo.:)Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: oksal »

Kazik sfotografuj Smoka przy Wodniku, tak wzrokowo chciałbym porównać wielkości obu kadłubów
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: Tomek Aleksinski »

kagra napisał:
Wręgi osadziłem na belce 20 na 30mm.Warunek musi być idealnie prosta.Tak samo prostokątne wycięcia we wręgach precyzyjne.Gdy to się spełni nie ma problemu z symetrią.
Przestrzenie miedzy wręgami wypełniłem beleczkami z drewna lipowego zostawiając naddatek na szlifowanie.Zakończenie rufy i dziobu wypełnię wyprofilowanym klockiem.Po tygodniu pracy połowę kadłuba mam zrobione.Jak wygląda stan prac przedstawiam na kilku zdjęciach.Pozdrawiam.Kazimierz
.jpg[/img]


Zastanawiam sie, dlaczego kadlub najpierw wypelniles tymi krotkimi listewkami miedzy wregami (grodziami)? Wg. mnie, to strata czasu. Czyz nie lepiej byloby po prostu od razu klasc planki na szkielet?
Jesli jest zbyt malo grodzi i odleglosci miedzy nimi sa za duze, powodujace zapadanie sie planek poszycia, zawsze mozna dodac kilka grodzi wiecej miedzy istniejacymi.
Na dziob i na rufe mozna dac klocki wypelniajace z miekkiego drewna (np. lipa czy topola), odpowiednio wyprofilowane, co ulatwi potem kladzenie tam planek poszycia.
Aby usztywnic calosc szkieletu, mozna procz centralnie biegnacej beleczki (kregoslup), dodac dwie; kazda z nich biegnaca bocznie od tej Twojej, albo nawet zamiast tej centralnej, od razu dac te dwie poboczne.
Rozwiazan konstrukcyjnych szkieletu moze byc wiele, waznym jest aby byl lekki a przy tym dosc sztywny i SYMETRYCZNY, tzn. bez wypaczen!
Najlepiej poszywac taki szkielet z kazdej burty naprzemiennie, tzn. po jednej listewce na jednej burcie a potem identyczna listewka na burcie przeciwnej, aby zapobiec potem ewentualnym wypaczeniom kadluba spowodowanym wysychajacymi i kurczacymi sie na jednej stronie szkieletu listewkami (mniemam, ze swe listewki przed wyginaniem moczysz w wodzie).
Awatar użytkownika
lesiu117
Posty: 220
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: lesiu117 »

No trzeba przyznac ze kolos bedzie :D Bede sledzial uwaznie relacje :)


Ps.
Moglby mi ktos przy okazji budowy szkieletu wytlumaczyc jak z planow wiedziec jak duze maja byc te wypustki na brzegach wreg...? Chodzi mi o glebokosc pokladu we wredze...
w stoczni:
Bismarck
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

SMOK-Wielka Galeona Zygm.Augusta

Post autor: kagra »

Witam!
Tomku już Ci odpowiadam.
Pomiędzy wręgi dałem beleczki, bo ten sposób mam już wypróbowany i znakomomicie zdaje egzamim.
Środkowa belka i to wypełnienie tworzy bardzo sztywną konstrukcję.A że trochę roboty, to przy innych sposobach budowy kadłuba wcale tak nie dużo.No i ułatwione kładzenie planek które można przytwierdzać pinezkami w dowolnym punktcie.Każda metoda ma swoje plusy i minusy.Ja akurat tą wybrałem, bo tak robiłem przy Wodniku i w/g mnie się sprawdziła.

Lesiu,Wysokość burty od pokładu określają plany modelarskie.W planach masz rozrysowane linie teoretyczne kadłuba,wręg i przekroje wzdłużne i poprzeczne całego okrętu.Te wypustki jak piszesz to właśnie określają wys. burty od pokłady które są usuwane po założeniu poszycia.Wys. musisz sobie zmierzyć z rysunku przekroju kadłuba i nanieść na wręgę tam gdzie się ona znajduje na rys.linii teoretycznych.

Adamie,dla porównania.Kadłub Smoka na tle Wodnika.Z tym że jeszcze bez kosza dziobowego i kasztelu rufowego.Różnica już widoczna.

Pozdrawiam serdecznie.Kazimierz
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wielka galeona Zygm.Augusta

Post autor: ryszardw »

Ja też polecam metodę z wstępnym wypełnieniem Zalety to sztywny kadłub, łatwość korekcji błędów kadłuba a przy cięciu laubzegą i przenoszeniu na sklejkę to się zawsze popełni ,łatwość mocowania poszycia ,łatwość wycinania otworów pod luki armatnie ,sztywna i cienka burta powyżej pokładów a przy kilku pokładach to bardzo ważne ,poszycie nie rozsycha się no i wszystko trzyma się kupy Wady to dodatkowa praca i dodatkowy cięzar Ale to niewiele Pozdrawiam R
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

SMOK-Wielka Galeona Zygm.Augusta

Post autor: kagra »

Witam
Udało mi się zabudować kadłub.Teraz rozpocznie się wielkie listewkowe ubieranie.Na poszycie mam listwy brzozy i olchy.Poniżej linii wodnej zastosuję chyba jak przy Wodniku listwy pocięte z deski podłogowej bambusowej które się świetnie wyginają bez gotowania.Narazie muszę wykreślić linię wodną,Wyciąć ambrazury i przygotować wszystkie potrzebne elementy do poszywania.To tyle, parę zdjęć nagiego kadłuba.Pozdrawiam serdecznie.Kazimierz:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ