,,Wodnik,, z Litvy

Opisy budowy jednostek żaglowych
zbignev1962
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: zbignev1962 »

Najserdeczniejsze przywitania dla modelarzy z Polski od modelarza z Wileńszczyzny. około roku temu odkryłem dla siebie to forum modelarskie, które z chęcią często odwiedzam, ponieważ znajduje dla siebie dużo korzystnej informacji. Przeważnie ostatnio, kiedy na tym forum zaczęły występować relacje z budowy galeonu,,Wodnik,, model, którego buduje tak samo, i mam troszkę kłopotów, które mam nadzieje rozwiązać z pomocą Państwa. Ale o tym trochę później. Na razie chce napisać kilka słów o sobie i swoich modelach. Mam na imię Zbigniew, 45 lat, mieszkam na Litwie jestem Polakiem z Wileńszczyzny dla tego proszę wybaczyć moje błędy w pisaniu. Modelarstwem zajmuje się od lat 10.Rozpoczynałem z ,,kartonówek,, ,,MM,, Budowałem modele samolotów i okrętów. Potem rozpocząłem budowę modeli plastykowych samolotów 2 WS v skali 1-72,ale zawsze marzyłem o budowie żaglowców z drewna. Przystąpiłem do tego lat 15 temu. Mam zbudowane 3 modele zdjęcia, których umieściłem na tym forum v Galerii, Jeżeli kogoś zaciekawi może je tam znaleźć. Pierwszy model był HMS Victory, który budowałem na podstanie,,MM,,z lat 70.Drogi to galeon Revenge według planów Hockel,a v skali 1-72.Trzeci szebeka Śródziemnomorska na podstanie,,Shipyardu,, w skali 1-72.A w danym moment pracuje nad ,,Wodnikiem,, zdjęcia którego przedstawiam pod osąd Państwa. Buduje go według ,,planów z ,,PM,, skala 1-72.Tutaj właśnie o problemach. Ponieważ staram się budować swoje modele z jak największą dokładnością, dla tego posługuję się nie tylko planami autorskimi a tak-ze innymi źródłami. Właśnie z tego powodu i powstał problem z tym jak muszą być przeprowadzone faly fok- i grot-maszt, ponieważ ten sposób który podany na planach nie potwierdza się ani w żadnej książce lub innych planach Moim zdaniem jest to błąd autorów tych planów. Ponieważ ,,Wodnik,, jest podobny do ,,Roter Lowe,, o czym pisano v innej relacji z budowy ,,Wodnika,, to może i fasly muszą być prowadzone jak na ,,RL,, ale niestety nie mam dobrych planów tej jednostki dla tego proszę o poradę i pomoc. Chciał bym tak-ze poprosić o komentarze kolegów na moje modele . Przepraszam za takie długie pisanie i z góry dziękuje za kontakty i pomoc. Z najlepszymi życzeniami
Zbigniew



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
witam na pokładzie KOGI
pierwsze uwagi zdjęcia modeli najlepiej robić na jednolitym jasnym tle
zmień rozdzielczość zdjęcia na 640X480 co do modeli to ładnie Ci to wychodzi oby tak dalej odnośnie olinowania napewno uzyskasz pomoc Jak poszukam planów to Ci odpowiem lub powi ktoś inny
pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: JurekBin »

Witaj Zbychu :)
ja sobie spokojnie popatrzę i może coś wymyślę, ale na pewno się znajdą lepsi w dziedzinie takielunku ode mnie. Ja sam się dopiero uczę, więc nawet nie wiem dokładnie o co pytasz :unsure:

Ale chciałem Cię przywitać. Nie przejmuj się ś,ć, ź - ami itd.
My sami czasami nie wiemy jak pisać :)

Pozdrawiam
Jurek
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Thorus
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: Thorus »

witam wsród kogowiczów, bardzo mnie cieszy fakt ze ten jakże piękny i co najwazniejsze POLSKI galeon jest tak znany i tak często wybierany przez modelarzy na swje dzieła:) a szczegolnie jesli są to mdelarze z zagranicy:) zaglowiec nie jest wypchany złoten i ozdobami, ale mimo to ma swoje piękno:)

do rzeczy, na kodze wodników jest juz dosc duzo i mysle ze bardzo szybko znajdziesz pomoc, ja tez postaram się cos znależć na ten temat:)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: mirek »

Również serdecznie witam wśród naszej gromadki.
Pisownią się nie przejmuj damy sobie radę .
Twoja obecność wśród nas sprawi na pewno wielu radość.
Na pomoc zawsze możesz liczyć.
Jak zapewne zauważyłeś , chętnie sobie pomagamy w miarę skromnych możliwości.
Zbyszku nie jesteśmy tu do oceniania Twojej pracy, robisz to dla własnej przyjemności tak jak my wszyscy i jeżeli ty jesteś zadowolony ze swojej pracy to już jest sukces!
My możemy jedynie coś ci podpowiedzieć i pomóc w rozwiązaniu takich lub innych problemów.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Nocny_Jastrząb
Posty: 69
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: Nocny_Jastrząb »

Cze,
mam pytanie. Z czego zrobiłeś Orła, Pogoń i Snopek?
Neptun też extra; zastanawiałeś się czy namalować mu gałki oczne (choć chyba już polakierowany). W jakim drewnie go rzeźbiłeś?
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: Slawek Kromer »

Dokładna data budowy WODNIKA nie jest znana W 1623 roku zbudowano i zwodowano w Gdańsku galeon o tej pojemności i według prawideł holenderskich można przyjąć że fały powinny przebiegać tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

[...]Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak. zdrowie, ile Cię cenić trzeba, ten tylko. się dowie, kto Cię straci[...]

Ja jako wieczny amator, albo nawet gorzerj witam cie Zbignievie w moim Imieniu:) Dużo jest tutaj informacji, to jest fakt, lecz największą zaletą i skarbem ponad skarby jest to jeżeli o Koge, to to że jeżeli potrzebujesz informacji albo pomocy to zawsze się ktoś zjawi kto będzie wstanie pomóc. Ładny Wodnik, Herb też ładnie wykonałeś. Pozdrawiam i życze wspólnej zabawy, gadaniny, no i żeby niebyło

No To po Cieniutkim Za nowego

Ps. koga zaczyna stawać się Internacjonalna:)

Yo-Ho-Po i Butelka Rumu (i wszystko jasne)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: RomekS »

Witam serdecznie "prawie" rówieśnika.
Śliczna figura galionowa no i fajnie wykonany model.
Cieszę się, ze to akurat Wodnik.
W moim jest za dużo uproszczeń i trudno mi będzie coś doradzić.
Ale przyjemnie będzie poobserwować robienie pajęczyny.
Myślę, że w sprawie olinowania
i nie tylko w tej dziedzinie możesz liczyć na pomoc.
:) :)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:,,Wodnik,, z Litvy

Post autor: Zbyszek »

Dołączam się do orszaku przywitalnego i myślę że bez problemu znajdziesz tu wielu kolegów a nie Panów, bo my tu mówimy sobie po imieniu i ciebie też do tego zapraszamy. Czekam na dalsze fotki z relacji a jak chcesz pogadac to tez nie ma problemu.
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ