Hunter z Mamoli - mój debiut

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Kloss
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Kloss »

witam,
Jeżeli będzie zainteresowanie i uda mi się dotrwać do końca, będę opisywał moje boje z zestawem Mamoli - HUNTER. Będzie to mój pierwszy model 'drewniany', zobaczymy jak pójdzie....

zestaw prezentuje się następująco:

[img][/URL][/img]

i już na początku małe zdziwienie: żagle to ja sobie muszę sam pozszywać :)!! nie wiem dlaczego, ale myślałem, że będą już pozszywane... no cóż, aż takiej łatwizny mieć nie można...
wszystko ładnie zapakowane, nic się nie pogięło. Detale będę fotografował i prezentował dopiero w momencie ich składania żeby ich nie pogubić
pierwsza konsternacja - listewki. Niestety brak na nich oznaczeń których używa instrukcja, więc tutaj będę potrzebował wsparcia. Stawiam, że najjaśniejsze będą na pierwszą warstwę poszycia kadłuba, ale co potem? Bez pomocy chyba nie dam sobie rady...

Obrazek[/URL]


wręgi trochę za bardzo wystają, pora przetestować nowe iglaki :)
Obrazek[/URL]
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: stefan »

Jeśli mogę podpowiedzieć...sprawdz dokładnie wszystkie wręgi i podłużnice z planami, moze sie okazać ze nie są dokładnie wycięte...

http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,3396/catid,7/
Kloss
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Kloss »

wręgi już skleiłem... wpuściłem je głębiej. Całkiem przypadkiem znalazłem też opis załączonych listewek... wydrukowany na wewnętrznej stronie wieczka od pudełka... teraz powinno być trochę łatwiej :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

Witam J-23, jeżeli chodzi o Zestaw, to też posiadam zestaw z Mamoli, lecz Bryg Blue Shadow, po oklejeniu znacznej części zorientowałem się że jest taka wkładka z kolorami drewna, i jak co się nazywa. Lecz przeanalizuj dokładnie opis budowy i sprubuj stwierdzić czy w opisie są te same gatunki podane, bo ja nieumiałem się doszukać. Pozdrawiam, ale zaniedługo wruce do mojej relacji to będziemy sobie pomagac, bo wkońcu co Mamoli to Mamoli :)

Pozdrawiam, Yo-Ho-Po Ibutelka Rumu (i wszystko jasne:) )
Nocny_Jastrząb
Posty: 69
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Nocny_Jastrząb »

Sądzę, że zostawić. Później będziesz zabudowywał żebra od wewnątrz (bo ten pokład co jest, to główny jak widzę) i nawet z takimi lekko wystającymi wręgami i tak burta nie będzie za gruba.
Poza tym, jak zaczniesz szlifować to może się trafić, że nie wszystko wyjdzie równo i przy kładzeniu poszycia może wystąpić jego falowanie (poszycia).

No, ale to tylko moja opinia. Jako, że nie jestem poważany to może poczekaj na werdykt starego wojska.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: mirek »

Jest to bardzo sympatyczny model.
Te wręgi musisz doszlifować do obrysu pokładu, ponieważ właśnie pokład wyznacza obrys kadłuba.Oczywiście chodzi o brzegi wręg. Wręgi muszą wystawać ponad pokład ponieważ do nich będziesz przyklejał nadburcie
Zresztą po co wywarzać otwarte drzwi zajrzyj sobie tu:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=23217
Masz w miarę dokładna relację z budowy identycznego modelu
Możesz również zajrzeć tu :
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,3396/catid,7/
Model inny ale technika identyczna
Pozdrawiam Mirek Rybus
Kloss
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Kloss »

relacje z modelarstwo.org znam, przeglądam :) ale zastanawiam się nad kładzeniem pokładu właściwego (zidentyfikowałem już listewki do niego, mam jeszcze do rozpoznania 3/4 pozostałych). Czy nie będzie wygodniej położyć go teraz przed pierwszym poszyciem?? Łatwiej będzie boki odpowiednio wyprofilować i doszlifować.
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: stefan »

Kloss napisał

zastanawiam się nad kładzeniem pokładu właściwego (zidentyfikowałem już listewki do niego, mam jeszcze do rozpoznania 3/4 pozostałych). Czy nie będzie wygodniej położyć go teraz przed pierwszym poszyciem?? Łatwiej będzie boki odpowiednio wyprofilować i doszlifować.



Może i wygodniej:) ale krawędz pokładu własciwego powinna się pokrywać z tym który masz teraz, więc nie ma możliwosci zrobić go wczesniej, dopiero po przyklejeniu nadburcia, wycinasz te wystające końcówki.
Kloss
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Kloss »

no tak, o tym nie pomyślałem :) dzięki
Kloss
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Hunter z Mamoli - mój debiut

Post autor: Kloss »

Wywiozłem moje dziewczyny do teściów i mam 1/2 dnia dla siebie :). Wreszcie mogę coś porobić przy modelu. Zgodnie z instrukcją przy kładzeniu pierwszego poszycia powinienem przygotować furty... dobrze to nie wygląda. Zaraz sprawdze jak moje tanie iglaki sobie z nimi radzą, może jednak powinienem zrobić samemu?? tylko z czego??
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ