Santisima Trinidad /amator

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: krzysztof »

Ja bym jednak pomyślał nad naglami z litego drewna.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: gruby0606 »

Panowie mam do was pytanie .


Ktoś na pewno używa werniksu dziś zakupiłem sobie 400 ml w sprayu . Tylko , że w sklepie ni mieli firmy renesans tylko jakiejś Talens może już ktoś używał tego werniksu i może mi coś o nim powiedzeni ??



201109221168.jpg
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: gruby0606 »

Witam

Panowie macie jakieś schematy want na masztach ?? takie w miarę dokładne , a zarazem mogące dobrze pokazać jak to się robi krok po kroku .




Z góry dziękuję .
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: gruby0606 »

Praca ostatnio nie pozwala mi za dużo przesiadywać przy ST , ale zawsze coś tam w weekendy się pogrzebie :)


I tak wkleiłem już fokmaszt . Przeciągnąłem tez kilka lin want . Bądź co bądź będzie przy tym duuuuzo roboty i wiązania. Instrukcja (wydawnictwo) zalecało zwykłe przewlekanie poprzez otwór zwany "psią dziurą " ja jednak postanowiłem ( nie wiem z jakim rezultatem) spróbować zrobić to z dawną sztuka szkutniczą obrazek poniżej wraz z poradnikiem :)

Obrazek



Obrazek



Ponadto wykonałem jeszcze fokreję... Było trochę piłowania . To jasne wzmocnienie po środku, jeszcze się zastanawiam czy by je czasem nie przemalować na czarno....


Obrazek



Obrazek

Obrazek

Wiązanie tych bloczków 4 mm to tez nie lada wyzwanie

To tyle tych moich marnych wypocin
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: ryszardw »

Jeżeli chcesz wykonać wanty dosyć wiernie to 1 want jest ciasno okręcony cienką nitką na całej długości natomiast pozostałe tylko na odcinku styku z topem masztu.Wanty są lewoskrętne więc koniec wanta odkładany jest na jufersie z prawej strony do przodu z lewej do tyłu.R
Załączniki
scan 1.jpg
scan 2.jpg
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: gruby0606 »

Panowie mam pytanie odnośnie wyblinek

Obrazek



czy ta kratka nie będzie za gęsta ??
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: Motyl »

Odleglosc, wysokosci jednej liny poziomej do drugej poziomej w 1:1 to ok 30cm , wiec wystarczy przeskalowac.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: ryszardw »

Odległość wynosi 40cm.Poza tym musisz przyjąć zasadę odkładania wanta na talrepie.Dla małych jednostek stosowano liny prawoskrętne na większych lewoskrętne.Dla lewoskrętnych, want odkładano z prawej strony burty stojąc na pokładzie do przodu z lewej do tyłu.Dla lin prawoskrętnych odwrotnie.Uporządkuj węzły na talrepach.R
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: Leon27 »

Pokazałbyś co tam robisz a nie tak cichcem. Chcesz mi po kryjomu odebrać 1 miejsce za skończenie Santisimy Trinidad :-)
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad /amator

Post autor: gruby0606 »

W weekend postaram się wkleić , raczej zrobić jakieś zdjęcia , przy świetle dziennym . Praca na wyjazdach nie sprzyja dłubaniu :( , teraz jak tydzień w domu się siedzi to znowu remont kuchni i tak w kółko niestety .



Leon no co ty jestem daleko za Tobą wiec będziesz pierwszy hehe .


Ryszard dziękuje za cenna informację , ale oczywiście jak to na prawdziwego amatora przystało , najpierw zrobiłem potem przeczytałem i zrobiłem odwrotnie :( a wyblinki hmm no już prawie gotowe.



Może ktoś dysponuje jakimiś "rysunkami" , planami odnośnie wiązania fok marsrei do fokmasztu itp ?? naprawdę byłbym wdzięczny
Pozdrawiam Michał
ODPOWIEDZ