SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 23

Wykonanie luków torpedowych

Ponieważ przedłuża się wytyczanie wszystkich otworów w burtach kadłuba. Na prawej burcie są wyznaczone już wszystkie, pozostała jeszcze lewa. Postanowiłem, więc zrobić coś w międzyczasie, są to dwa luki, dziobowy i rufowy, służące kiedyś do załadunku torped. Są one identyczne, więc dla skrócenia czasu wykonuję i dokumentuję jeden, dziobowy. Zacząłem od tymczasowego wzmocnienia pokładu twardą tekturą w miejscu wycinania otworu luku. Po wycięciu otworu krawędzie pokładu przy burtach są wąskie i łatwo by było złamać pokład w tym miejscu. Po podklejeniu pokładu, co widać na foto. 51.
Etap23_f51_pokład_wzmocnienie.jpg
Etap23_f51_pokład_wzmocnienie.jpg (49.37 KiB) Przejrzano 7251 razy


Zacząłem nawiercać otwory po wewnętrznej stronie obrysu. Cienkim wiertłem wywiercić trzeba więcej otworów niż dużym. Za to bliżej krawędzi obrysu, foto. 52. Pomiędzy otworami są cienkie ścianki, które poprzecinałem dłutem i środek wypchnąłem, foto. 53. Nierówną wewnętrzną krawędź z grubsza wyrównałem dłutkiem. Właściwą średnicę uzyskałem podpiłowując krawędź pilnikiem półokrągłym i papierem ściernym. To jest wewnętrzna średnica luku, foto. 54. Zewnętrzna jest większa o dwie grubości ścianki luku tzn. o 4mm. Wysokość ścianki luku nad pokładem wynosi 2mm. Grubość pokładu wynosi też 2mm.
Etap23_f52_luk torped.jpg
Etap23_f52_luk torped.jpg (40.42 KiB) Przejrzano 7251 razy
Etap23_f53_luk torped.jpg
Etap23_f53_luk torped.jpg (61.76 KiB) Przejrzano 7251 razy
Etap23_f54_luk torped.jpg
Etap23_f54_luk torped.jpg (47.85 KiB) Przejrzano 7251 razy


Zanim przystąpiłem do wykonania pierścienia ścianki wykonałem pierścień pomocniczy z tektury, foto. 55. Jest on wysokości 10mm i dokładnie dopasowany do wewnętrznego obrysu luku. Wciśnięty weń pozostanie tam aż do momentu ukształtowania ścianek luku. Ścianki wykonałem z 3mm pasków obłogu grubości 1mm. Każdy pierścień ścianki jest wykonany z czterech pasków obłogu. Pierwszy pasek wewnętrzny ukształtowałem na pierścieniu tekturowym do połowy jego obwodu przytrzymując go dwoma krokodylkami. Od połowy tego paska zacząłem przyklejać do niego drugi pasek zewnętrzny dociskając go krokodylkami. Pierwsze krokodylki pozostają na miejscu do końca ukończenia całego pierścienia. W miarę przyklejania drugiego paska zewnętrznego do końca pierwszego wewnętrznego dołożyłem trzeci pasek, przyciskając go do pierścienia tekturowego i dopasowując jego koniec do początku pierwszego. W ten sam sposób dokleiłem pasek wewnętrzny, analogicznie zewnętrzny. Powstał pierścień ścianki luku, a połączenia pasków się nie pokrywały.
Etap23_f55_luk torped.jpg
Etap23_f55_luk torped.jpg (64.12 KiB) Przejrzano 7251 razy


Po zdjęciu go z Pierścienia tekturowego został on kilkakrotnie nasączany od wewnątrz i zewnątrz rzadkim klejem cjanoakrylowym. Obłóg stwardniał i nadawał się do obróbki papierem ściernym. Wyrównane zostały powierzchnie czołowe i powierzchnia zewnętrzna, a wewnętrzna nie. Aby wkleić ściankę wys. 3mm i żeby wystawała nad pokład 2mm wyciąłem pokład na głębokość 1mm pomiędzy zewnętrznym obrysem a wewnętrznym, foto. 56. Ponownie wcisnąłem pierścień tekturowy, na który nałożyłem pierścień ścianki, ale nie do końca. Na krawędź rowka naniosłem klej i dopiero docisnąłem do końca.
Etap23_f56_luk torped.jpg
Etap23_f56_luk torped.jpg (38.6 KiB) Przejrzano 7251 razy


Pierścień tekturowy obróciłem w otworze kilkakrotnie, w odstępach czasu aby uniknąć jego przyklejenia do ścianki luku. W ten sam sposób został wykonany pierścień rufowego luku. Każdy luk posiada pokrywę, która go przykrywa. Dlatego po usunięciu pierścienia pomocniczego wkleiłem do wnętrza luku następny pierścień z obłogu o tej samej wysokości, ale 1mm poniżej górnej krawędzi luku, foto 57.
Etap23_f57_luk torped.jpg
Etap23_f57_luk torped.jpg (45.24 KiB) Przejrzano 7251 razy



Cdn.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 23a

Wykonanie luków torpedowych

Będzie on stanowił opór dla zamkniętej pokrywy. Tak jak pierścień zasadniczy został potraktowany klejem i po wyschnięciu wyszlifowany. Plany nie precyzują czy pokrywa opiera się o czoło luku czy podczas zamykania wchodzi weń. Nie uwidocznione są też zawiasy. Postanowiłem więc że pokrywa będzie wchodziła do wewnątrz luku i będzie otwierana na zawiasach. Z tego powodu ten dodatkowy wewnętrzny pierścień. Sama pokrywa jest lekko wypukła. Do jej wykonania wykorzystałem ten sam obłóg. Dwa kwadratowe kawałki skleiłem razem krzyżując ich słoje. Po wyrysowaniu ich obwodu odciąłem nadmiar materiału dłutem pozostawiając pół milimetrowy nadmiar. Górną część ścinałem z grubsza dłutem nadając jej wypukłość od środka do krawędzi. Ostateczny kształt osiągnąłem szlifując papierem ściernym i na krawędzi pozostawiłem grubość ok. 1mm, foto. 58.
Etap23_f58_luk torped.jpg
Etap23_f58_luk torped.jpg (22.21 KiB) Przejrzano 7096 razy


Ponownie cyrklem wyrysowałem właściwą wielkość pokrywy i delikatnie opiłowując dopasowałem do wewnętrznej średnicy ścianki luku, foto. 59.
Etap23_f59_luk torped.jpg
Etap23_f59_luk torped.jpg (41.98 KiB) Przejrzano 7096 razy


Ale pokrywa luku w ok. podwodnym to nie sama blacha. W zanurzeniu działają ogromne siły nacisku. Od wewnątrz ma wzmocnienia i rygle do jej zamykania. W powyższym zdjęciu widać że na rzutach, tych elementów nie rozrysowano, więc wykonam je w uproszczeniu według własnego wyobrażenia. Od spodu rozrysowałem krzyżowe i obwodowe wzmocnienie. Następnie wzdłuż wyrysowanych linii wykonałem nacięcie dłutem na niewielką głębokość. Kolejno w każdym segmencie pomiędzy wzmocnieniami wybrałem dłutem drewno. Na krawędzi pokrywy płytko a ku środkowi głębiej. Na koniec pozostało doszlifowanie powierzchni przeróżnymi materiałami ściernymi [papier, iglaki, ściernice trzpieniowe itd.], foto. 60.
Etap23_f60_luk torped.jpg


Cdn.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!


Etap 24

Wykonanie luków torpedowych cd.

Pokrywa ma być otwierana, więc wykonałem i wkleiłem zawiasy. Zawiasy zostały wykonane ze sklejkowej kształtki modelarskiej gr. 0,6mm, foto. 61 i 62.
Etap24_f61_luk torped.jpg

Etap24_f61_luk torped.jpg


Pozostało jeszcze wykonanie zamka i dokładne wykończenie poszczególnych elementów luku oraz szpachlowanie i malowanie, ale to już w późniejszych etapach.

Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Załączniki
Etap24_f62_luk torped.jpg
Etap24_f62_luk torped.jpg (39.89 KiB) Przejrzano 6455 razy
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!


Etap 25

Wycinanie otworów w kadłubie cd.

Po bardzo długiej przerwie w końcu zabrałem się za dłubanie przy modelu. Przez tak długi czas jakieś robactwo narobiło mi dziur w kadłubie. Jak na razie około pięćdziesięciu. Docelowo ma ich być 258 w całym kadłubie. , foto. 63 , 64 i 65.
Etap25_f63_otwory w kadłubie.JPG
Etap25_f63_otwory w kadłubie.JPG (95.91 KiB) Przejrzano 6410 razy

Etap25_f65_otwory w kadłubie.JPG
Etap25_f65_otwory w kadłubie.JPG (78.04 KiB) Przejrzano 6410 razy

Etap25_f64_otwory w kadłubie.JPG
Etap25_f64_otwory w kadłubie.JPG (73.68 KiB) Przejrzano 6410 razy


Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!


Etap 25a

Wycinanie otworów w kadłubie cd.
Jak na razie jakieś tam „świdraki” pracują na prawej burcie, i za chwilę przejdą na prawą. foto. 66 , 67 i 68.
Etap25a_f66a_otwory w kadłubie.jpg

Etap25a_f67_otwory w kadłubie.jpg

Etap25a_f68_otwory w kadłubie.jpg


Oprócz kluzy kotwicznej i wnęk dziobowych sterów głębokości, to pozostałe otwory chyba służą do obsługi zbiorników balastowych. Będę miał zagwozdkę jak ich zabezpieczyć podczas malowania kadłuba. Ale to później.

Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!


Etap 25b

Wycinanie otworów w kadłubie cd.
Na prawej burcie „świdraki” zakończyły wygryzanie otworów. foto. 69 , 70 i 71.
Etap25b_f69_otwory w kadłubie.jpg

Etap25b_f70_otwory w kadłubie.jpg

Etap25b_f71_otwory w kadłubie.jpg


Teraz pozostała do podziurawienia lewa burta. A że otwory lewej burty są lustrzanym odbiciem prawej, oprócz kluzy kotwicznej, więc następny wpis będzie po ich wykonaniu.

Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Dziecko »

Fajny warsztat, na prawdę!
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!


Etap 25c

Wycinanie otworów w kadłubie cd.

W lewej burcie „świdraki” [jakieś zmutowane, z braku drewna wzięły się za blachę] zakończyły wygryzanie otworów. foto. 72.

Etap25c_f72_otwory w kadłubie.JPG


Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam

„Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
ryka1
Posty: 0
Rejestracja: 20 lis 2013, 20:57

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: ryka1 »

Śledzę z zainteresowaniem relację, ale pełen podziwu jestem nad porządkiem w stoczni :D :D i to nie tylko na święta :lol:
Pozdrawiam Rysiek
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!
ryka1 pisze:Śledzę z zainteresowaniem relację, ale pełen podziwu jestem nad porządkiem w stoczni


Porządku i wielu innych cech nauczono mnie podczas odbywania służby wojskowej [i nie żałuję, że ją odbyłem]. W tej części modelarni zawsze tak jest w innej już nie koniecznie. A, że jestem wzrokowcem wszystko musi mieć swoje miejsce. Te narzędzia co używa się najczęściej musza być w zasięgu ręki. Nie jest to zbyt duże pomieszczenie i dla wielu rzeczy jeszcze brak miejsca. Musiałbym mieć taką modelarnie jak Adaś. Ta jest w piwnicy, inna będzie na strychu, a maszynowa w budynku gospodarczym.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
ODPOWIEDZ