Forum Koga • Strona główna - Koga Portal - Modele - Żaglowce - Statki - Okręty - Forum modelarskie • Kupię ropewalk
Strona 1 z 1

Kupię ropewalk

: 13 wrz 2023, 13:26
autor: Zet
Czołem,

Jeżeli ktoś z was ma na tzw "zbyciu" ropewalk i chce się go pozbyć, to z wielką przyjemnością go kupię :) .

Pozdr
Paweł

Re: Kupię ropewalk

: 13 wrz 2023, 18:15
autor: TomekA
Chuck Passaro z Syren Ship Model Company (USA) sprzedaje swoj model ropewalka, ale, o ile wiem, obecnie jest on na urlopie i sklepik tam jest tymczasowo zamkniety. Ten typ roewalka ma obie swe polowy jako skrecajace, trzeba wiec skrecac linke z obu koncow - recznie albo za pomoca silniczka elektr.
Podobny ropewalk jest na Amazonie tutaj:
Dla celow modelarskich wystarczy najzupelniej tylko jedna polowa ropewalka skrecajaca - proces wowczas jest prostszy i szybszy.

Albo wiec kup sobie ropewalk z Syren/Amazon, albo zbuduj wlasna jego wersje - na Kodze bylo pokazne wiele roznych typow tego urzadzenia.
Podstawowe (i najtrudniejsze do zdobycia) materialy niezbedne do budowy ropewalka, to odpowiednie wzajemnie zazebiajace sie trybiki, plus odpowiednie, teleskopowo wchodzace w siebie rurki mosiezne do zbudowania osi na ktorych beda sie obracac trybiki. Reszta czesci jest juz latwiejsza do zlokalizowania, a samo ich zmontowanie do kupy, to juz "z gorki".
Niezbedny przeto jest wypad do lokalnego demobilu roznych starych mechanizmow i jakichs zdezelowanych maszyn.

W sumie, to jest osobny, ciekawy maly projekcik na boku budowy jakiegos modelu, a ropewalk przyda sie na lata...

Re: Kupię ropewalk

: 13 wrz 2023, 19:32
autor: Zet
Próbowałem, budowałem i za każdym razem natrafiałem na problem ze źle wywierconymi otworami i zaczęło doprowadzać mnie do stanów nerwowo / lekowych :).
Dlatego też jeśli ktoś ma i chciałby się pozbyć to napewno się dogadamy :).

Pozdr
Pawel

Re: Kupię ropewalk

: 13 wrz 2023, 20:33
autor: TomekA
Jezeli to ma byc ropewalk do linek tylko dla jednego modelu, to wystarczy taka prosciutka konstrukcja, bez zadnych trybikow
https://densmodelships.com/2.html
Jesli jednak ropewalk ma sluzyc przez lata, dla wielu modeli i kilometrow linek, warto sie pokusic i zrobic cos porzadniejszego, z trybikami...

Najlatwiej ponawiercac otworki dla osiek w ten sposob, ze najpierw na kartce papieru robisz schemat w olowku, tj. punkt centralny dla duzego trybiku i z niego bierzesz cyrklem okrag odpowiadajacy rozstepom mniejszych trybikow.
Jak to precyzyjnie zrobic?
Bierzesz duzy trybik srodkowy i jeden z mniejszych obwodowych trybikow i zestawiasz je razem tak, by ichnie zabki sie wzajemnie zazebialy. Bierzesz suwmiarka ten odstep - dystans miedzy srodkami dziurek od obu trybikow, ale dla luzniejszego obracania sie trybikow w ropewalku, dodajesz do tego dystansu odrobinke, powiedzmy 1/2 mm. Rysujesz ten okrag na papierze i zaznaczasz na nim miejsca gdzie beda lezec na nim trzy oski -, w trojkacie rownoramiennym (albo dla 4 osiek - w kwadracie). Kartke z wyrysowanym schematem osiek naklejasz na deske (najlepiej z twardego drewna o rownomiernej fakturze, raczej nie dab, a lepiej brzoza czy buk, albo klon) klejem np. contact cement (polski butapren) czy np. rubber cement (guma arabska). Dalej lekko wybijasz gwozdziem albo punktakiem przez papier i deske punkty gdzie bedziesz wiercil otworki dla osiek, przy wierceniu ich upewniajac sie ze owe otworki wiercisz idealnie PIONOWO wzgledem powierzchni deski i powoli - tak, by ostrze wiertla nie zeslizgnelo sie na boki. Na koniec usuwasz papier i montujesz w otwory oski z trybikami...

A najlatwiej, jesli to przerasta Twe mozliwosci, to w ogole nie fatygowac sie w budowe modelu, ktora sama w sobie moze spowodowac jeszcze glebsze stany nerwicowo/lekowe, i po prostu kupic zbudowanego juz gotowca od kogos - wtedy juz nie potrzeba skrecac zadnych linek... :roll:

Re: Kupię ropewalk

: 13 wrz 2023, 21:57
autor: wojtassS
Na modelnecie są trzy różne ropewalki od Domanova. Najtańszy robi nitki z odcinków a ten droższy zwija bez końca- zrobi tyle ile masz na szpuli.

https://modelnet.pl/narzedzia-modelarsk ... ez-rdzenia
https://modelnet.pl/narzedzia-modelarsk ... ny-pionowy

Na kodze pamiętam też się ktoś reklamował z robieniem nie tylko ropewalków miał też inne maszyny, ale to musisz poszukać w starszych tematach

Re: Kupię ropewalk

: 14 wrz 2023, 06:19
autor: Zet
Tomku bardzo dziękuję za precyzyjny opis jednakże pozostawię poszukiwania ropewalku jako aktywne :).Pozdr
Paweł

Re: Kupię ropewalk

: 14 wrz 2023, 20:06
autor: Slawek Kromer
Kiedyś produkował ROMAN KROM jest często na facebook może się dogadacie

Re: Kupię ropewalk

: 15 wrz 2023, 07:00
autor: Zet
Dziękuję bardzo za info