Układ wlewowy // Formy odlewnicze

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Układ wlewowy // Formy odlewnicze

Post autor: Arco »

Witajcie :)

Zostałem poproszony o wrzucenie skanów skryptu do metalurgi w który krótko by wyjaśnił schemat budowy formy. Niestety na pierwszy rzut oka nie znalazłem tam nic co by szybko, i jasno wyjaśniło każdemu o co chodzi (jakbym przeczytał na nowo i wybrał najważniejsze to by było) - dlatego postanowiłem sięgnąc po wykłady które rok temu prowadził prof nadz dr hab.Andrzej Modrzyński :) (Bardzo wporządku człowiek - prodziekan ds studentów). Jeśli ktoś chcę mogę wrzucić pierwszy wykład w którym są poruszone podstawy procesów metalurgicznych - teraz natomiast zaprezentuję swóje krótkie ale treściwe streszczenie tego wykładu.




1. Odlewanie jest procesem wykonywania wyrobów ( lub półwyrobów) w postaci odlewów poprzez wypełnienie ciekłym metalem specjalnie przygotowanej formy odlewniczej (ceramicznej lub metalowej ) odzwierciedlającej kształt odlewu


2. Układ wlewowy jest to system kanałów w formie odlewniczej służący do wypełnienia jej objętości ( wnęki ) ciekłym metalem


3. Podstawowe funkcje układu wlewowego:

-oddzielenie kropli żużla i wtrąceń niemetalicznych od ciekłego metalu
-spokojne wypełnienie objętości formy ciekłym metalem
-wpływa na proces krystalizacji ciekłego metalu

4. Do czego stosuje się przelewy:

- Stosujemy w celu ułatwienia procesu usuwania gazów z objętości formy,
- Ustawiamy w najwyżej położonym punkcie odlewu w miejscach najbardziej oddalonych od miejsca przyłożenia układu wlewowego



No to tyle, myślę że ten jeden printscreen wystarczy by wszyskto zrozumieć :)




pozdrawiam

Arek
Obrazek

Ps. Jeszcze by wszystko lepiej zobrazować, dodaję screen z programu komputerowego do odlewania.

Obrazek
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Układ wlewowy // Formy odlewnicze

Post autor: msaar »

Jeśli można wtrącić swoje pięć groszy.Polecałbym lekturę podreczników technologii dla Zasadniczych Szkół Zawodowych w tym przypadku mechanicznej. Dlaczego dla ZSZ, bo to łopatplogia wyjaśniająca wszystko i obszernie od stworzenia świata.
Swego czasu zaopatrywałem się i w ksiegarniach i antykwariatach w takowe podręczniki. Dla zainetersowanych jest podrecznik technologii dla Ikl.ZSZ "Szlifierz szkła", "Sztukatorstwo", "Stolarz meblowy" itp.. Kopalnie pomysłów.
Pozdrawiam mieczysław
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Układ wlewowy // Formy odlewnicze

Post autor: Jarek »

Jako, że z zawodu jestem odlewnikiem i metalurgiem służę pomocą. Pierwszy post w zasadzie wyjaśnia wszystko, chciałbym jeszcze dodać dlaczego stosujemy w odlewach nadlewy. Nadlewy stosuje się tam gdzie wystepuje w odlewie znaczna masa materiału. Sam nadlew musi również być sporych rozmiarów. A o co chodzi? Metal gdy dostanie się do formy w wyniku gwałtownej róznicy temperatur natychmiast zaczyna krzepnąć. Najpierw zastyga tam gdzie są najcięszsze ścianki. W wyniku krzepniecia również się kurczy i zostaje zassysany metal z tych partii odlewu gdzie metal jest jeszcze w stanie płynnym. Wiadomo jest, że tam gdzie metalu więcej tym dłużej będzie w stanie płynnym, dlatego tam się daje nadlew, aby w wyniku krzepniecia metal został zassany z nadlewu a nie z odlewu dzięki czemu w strukturze naszego odlewu nie ma dziur. Idea jest taka, żeby metal w nadlewie zastgł jako ostatni.
ODPOWIEDZ