O:DŻONKA jaxy - 2008/06/12 20:27Bardzo się cieszę, że się podoba - mam nadzieję, że po ukończeniu model również będzie cieszył się zainteresowaniem. Założyłem budowę dżonki ubogich mieszkańców wschodu i taki efekt (jak zauważył to Kagra) udaje mi się osiągnąć. Praca z minimalnym użyciem planów, oparta na dokumentacji fotograficznej, literaturze i intuicji na prawdę nie jest prosta, mimo to, drogi Bartesie123, Tobie i wszystkim innym, z całego serca polecam podjęcie takiego wyzwania - TO CIESZY !!! Przyznam, że powoli zaczynam tracić już cierpliwość i ...zmysły - ponieważ pokład ma naturalny (w miarę, bo pokryty lakierem) kolor balsy, to i na pokrywę chciałem jej użyć. W związku z tym, że nie chciałem naklejać na tekturę to zrobiłem sklejkę (może faktycznie na wewnętrzną, tzn. środkową warstwę powinna iść tektura?). Chyba powolutku zaczynam świrować...
cała sklejka ma 60x40x4,5mm i jest z (nieprasowanej) balsy.
Obecnie mam problem z nadburciem. Listwy powinny mieć typowy kształt, a osiągnięcie tego nie jest proste przy tak małym modelu - nie wiem jak to zrobić może troszkę jeszcze poczekam koncentrując się na detalach OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!! w szkutni: na desce: w przystani:
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
Emilius
Moderator Moderator
Posty: 376
O:DŻONKA jaxy - 2008/06/12 21:11Robert, nie chciałbym zatem doprowadzić Cię do obłędu, ale wpadłami być może głupia myśl , a być może warta spróbowania. Dzonka , hm, no w zasadzie bambusowa łajba, i patrząc na zadaszenie które robisz, takpomyślałem, czy nie zrobić by przypominające właśnie lekkie zdejmowalne bambusowe nakrycie, a żeby było ciekawiej, pomyślałem o być może śmiesznej rzeczy, ale - konkretnie o źdźbłach trawy, takiej dorodnej wysokiej polnej trawy, wysuszona i docięta mogłaby imitować bambus, to tylko taka luźna myśl Sail Ho! Emil
Pierwsza klasa !!! z każdy kolejnym twoim zdjęcie dżonka podoba mi się bardziej. Pomysł miałeś super byle tak dalej. Powodzenia !!!!
Pozdrawiam robert82
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
jaxa
Użytkownik Admirał
Posty: 299
O:DŻONKA jaxy - 2008/06/13 14:50Emilu, też o tym myślałem - lekka półokrągła nadbudówka nad pierwszą częścią ładowni z plecionej trawy, ew. zadaszenie nad częścią sypialną nad sterem... Myślę też o wykorzystaniu plandek - koncepcji jest wiele, a z każdym krokiem coraz bardziej się klarują Kiedyś taką matę zrobiła Nina przy realizacji tratwy Kon-Tiki, co można dokładnie zobaczyć w jej relacji. Z resztą studiowanie forum (co teraz jest szczególnie utrudnione - niestety) przynosi wiele pomysłów i rozwiązań wraz z opisami ich realizacji. Robercie82 - nie przesadzajmy z tą pierwszą klasą (może jednak przedszkole? ;>, oczywiście cieszy tak dobry odbiór i miejmy nadzieję, że uda mi się zachować formę do końca, a to przecież dopiero początek.
Na razie kolejna przymiarka drugiego pokładu (sypialnego) i fotka szufelki wraz z drabinką:
Teraz myślę o burtach i dokończeniu górnego pokładu nad sterem (zdjęcia od kolegów są pomocne), no i zaczyna się problem dziobu - nie rozumiem tej belki w projekcie i zastanawiam się czy nie wyciągnąć burt do przodu choć w sumie nie wiem po co(?) - zobaczymy. Wolę nie myśleć o olinowaniu, a na tym etapie powinienem się zacząć już zastanawiać (gdzie przywiązywać liny), no ale...OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!! w szkutni: na desce: w przystani:
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
jaxa
Użytkownik Admirał
Posty: 299
O:DŻONKA jaxy - 2008/06/14 16:48Relacja Niny znajduje się TU natomiast maty wykorzystywane przez skośnookich wyglądają tak (da się zrobić): Problem stanowi stelaż. Wygięcie listwy (rozszczepiane patyczki do szaszłyków) na średnicy 3cm nie wychodzi mi - może ktoś ma jakiś sposób lub inny pomysł?
Chyba w ogóle się zapędziłem Pokład nad sterem nadaje dżonce bardziej wygląd naszego kutra rybackiego niż dżonki z rzeki Huang-Ho.
W związku z tym wciąż przymiarki, przymiarki, przymiarki...
Może najlepiej tak? Osobiście opowiadam się za ostatnią wersją, ale co wtedy z burtami?
Jeśli ktoś mógłby doradzić...OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!! w szkutni: na desce: w przystani:
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
jaxa
Użytkownik Admirał
Posty: 299
O:DŻONKA jaxy - 2008/06/15 02:30i znów parę fotek: chyba troszkę dalej... i lekko zaokrąglić boki... a potem tylko burty i będzie dobrze Sam kiedyś sypiałem z nogami niżej niż głowa - może to dobre rozwiązanie?OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!! w szkutni: na desce: w przystani:
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.